Prematüre retinopatisinde (ROP) yenidoğan yoğun bakım hemşirelerinin bilgi düzeyleri ve etkileyen faktörler
Knowledge levels of neonatal intensive care unit nurses and affecting factors in retinopathy of preterm (ROP)
  1. Tez No: 478769
  2. Yazar: ALEV SİVASLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN PASİNLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmanın amacı yenidoğan yoğun bakım hemşirelerinin prematür retinopatisi ile ilgili bilgi düzeyi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Tanımlayıcı tipteki bu çalışma Gaziantep ilindeki 5 yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşireler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma Ocak-Nisan 2017 tarihleri arasında yapılmıştır. Bu ünitelerde çalışan toplam 190 hemşire araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Evrenin tamamı örnekleme alınmış, ancak çalışma 139 hemşire ile tamamlanabilmiştir. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”ve“Prematür Retinopatisi Bilgi Formu”kullanılarak toplanmıştır. Veriler bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Araştırma için Etik Kurul onayı, kurum izinleri ve anket çalışmasına katılan hemşirelerden aydınlatılmış onam alınmıştır. Araştırmanın sonucunda hemşirelerin prematür retinopatisi ile ilgili bilgi düzeylerinin düşük (20.4) olduğu belirlenmiştir. Cinsiyetin prematür retinopatisi bilgi düzeyini etkilediği belirlenmiştir. Kadın olan hemşirelerin prematür retinopatisi bilgi puanlarının erkeklere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Elde edilen veriler doğrultusunda prematür retinopatisi ve oksijen tedavisinin hemşirelik eğitim müfredatına eklenmesi, mezuniyet sonrası konuyla ilgili eğitim, seminer ve kongrelerin desteklenmesi yönünde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of knowledge and affecting factors of neonatal intensive care nurses about retinopathy of preterm. This descriptive study was conducted on nurses working in 5 newborn intensive care units in Gaziantep province. The research was conducted between January and April 2017. A total of 190 nurses working in these units formed the universe of the study. All of the universe of the study was included in sampling. However, the study was completed with 139 nurses. The data were collected using the“Personal Information Form”and the“Retinopathy of Preterm Information Form”. The data were evaluated using the computer. The research was approved by the Ethics Committee approval, institutional permission and sample group. As a result of the research, it was determined that the knowledge level of the nurses working in the NICU was low (20.4). It was found that the ROP knowledge score of nurses was affected by gender. The knowledge level of the female nurses was higher than males. In the direction of the obtained data, we have suggested that adding ROP and oxygen therapy to nursing education curriculum, supporting post-graduate training, seminars and congresses.