Prematüre retinopatisi risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors for retinopathy of prematurity
- Tez No: 924061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖZALKAYA, DR. OSMAN KIZILAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Tedavi gerektiren prematüre retinopatisinde öne çıkan risk faktörlerini belirlemek amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmamız rektospektif, tek merkezli çalışma olarak tasarlandı. 2019-2024 yılları arasında yenidoğan yoğun bakım ünitemizde doğup yatarak tedavi gören, prematüre retinopati taramasından geçip evre 2 ve üzeri prematüre retinopatisi tanısı alan hastalar dahil edildi. Hastalar tedavi uygulanan ve uygulanmayanlar olarak gruplandırıldı. Bu gruplarda PR ile ilişkili olabilecek faktörler değelerdirildi. Bulgular: Çalışmamıza toplam 87 hasta katıldı. Hastalar tedavi ihtiyacına göre iki gruba ayrıldı. Tedavi alan hasta sayısı 29 iken tedavi almayan hasta sayısı 58 idi. Tek değişkenli testlerde gestasyonel diyabetes mellitus, doğum ağırlığı, gestasyonel hafta, APGAR 1.dk ve 5.dk skoru, surfaktan kullanımı, bronkopulmoner displazi, invaziv mekanik ventilasyon gün sayısı, oksijen aldığı gün sayısı, intraventiküler kanama evresi, 4.hafta ve 6.hafta tartı, tam enteral beslenmeye geçiş günü ve menenjit varlığı istatistiksel olarak anlamlı bulunan faktörlerdi. Tedavi varlığını etkileyen faktörleri belirlemek için antenatal, natal ve postnatal faktörlerde yapılan lojistik regresyon analizinde gestayonel diyabetes mellitus varlığı (p=0,055), gestasyonel hafta düşüklüğü (p=0,095) istatistiksel olarak anlamsız bulunmuş, doğum ağırlığı düşüklüğü (p=0,029), APGAR 5.dk skoru düşüklüğü (p=0,018), 4.hafta tartı düşüklüğü (p=0,02) ve menenjit varlığı (p=0,012) istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç: Prematüre retinopatisi tedavisi alan hastalarda tedavi almayanlara göre doğum ağrılığı, 5.dk APGAR skoru, 4.hafta tartı alımı düşük saptanırken menenjit varlığı yüksek sıklıkta saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim was to identify the prominent risk factors in treatment-requiring retinopathy of prematurity. Methods: Our study was designed as a retrospective, single-center study. Preterm infants who were born and hospitalized in our neonatal intensive care unit between 2019 and 2024, underwent ROP screening, and were diagnosed with stage 2 or higher ROP were included. Patients were classified into two groups: those who required treatment and those who did not. Factors potentially associated with ROP were analyzed in these groups Results: A total of 87 patients were included in the study. The patients were divided into two groups based on their need for treatment. The number of patients who required treatment was 29, while 58 patients did not receive treatment. In univariate analyses, the following factors were found to be statistically significant: gestational diabetes mellitus, birth weight, gestational age, APGAR scores at 1 and 5 minutes, surfactant use, bronchopulmonary dysplasia, duration of invasive mechanical ventilation, duration of oxygen therapy, intraventricular hemorrhage grade, weight at weeks 4 and 6, time to full enteral feeding, and the presence of meningitis. In logistic regression analysis evaluating antenatal, perinatal, and postnatal factors influencing treatment necessity, the presence of gestational diabetes mellitus (p=0.055) and lower gestational age (p=0.095) were not found to be statistically significant. However, low birth weight (p=0.029), low APGAR score at 5 minutes (p=0.018), lower weight at week 4 (p=0.02), and the presence of meningitis (p=0.012) were identified as statistically significant factors affecting the need for treatment. Conclusion: In patients receiving treatment for retinopathy of prematurity, compared to those not receiving treatment, birth weight, 5th-minute APGAR score, and weight gain at the 4th week were found to be lower, while the presence of meningitis was detected at a higher frequency.