Lingual braketler ile labial braketlerin seviyeleme aşamasındaki klinik etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the clinical efficacy in the leveling phase of the lingual brackets and labial brackets
  1. Tez No: 478775
  2. Yazar: MURAT KAPTAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAZGI AY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, materyal saklamada yeni bir yaklaşım olan dijital modeller kullanılarak, kişiye özel lingual braketler ile konvansiyonel labial braketlerin seviyeleme aşamasındaki klinik etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya yaş ortalaması labial braket grubunda 16 yıl 5 ay olan 8 kız 2 erkekten; lingual braket grubunda yaş ortalaması 18 yıl 3 ay olan 7 kız ve 3 erkekten oluşan toplam 20 birey dahil edilmiştir. Çalışmada tedavi başlangıcı (T0) ve 0.012'' (T1), 0,014" (T2), 0,016'' (T3) NiTi ark tellerinin uygulanması sonucu oluşan değişimlerin değerlendirilmesini içeren analizde çapraşıklık indeksi, kaninler arası genişlik, 1. premolarlar arası genişlik, 2. premolarlar arası genişlik, 1. molarlar arası genişlik, ark uzunluğu ölçümlerini içeren parametreler kullanılmıştır. Çalışmanın istatistik değerlendirmesi labial ve lingual braket grupları karşılaştırmasında (grup içi karşılaştırma) Bağımsız Örnek Mann Whitney – U Testi; her iki grup için ayrı ayrı farklı zamanlarda yapılan ölçümleri birbiriyle karşılaştırmak için (gruplar arası karşılaştırma) Friedman Çift Yönlü Varyans Analizi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the clinical efficacy of the individualized lingual brackets and the labial brackets in the leveling phase using digital models, a new approach to material storage. The study included a total of 20 individuals; 8 females and 2 males with the mean age of 16 years and 5 months in the labial bracket group, 7 females and 3 males with the mean age of 18 years and 3 months in the lingual bracket group. Changes occurred after the application of the NiTi arch wires, initiation of treatment (T0) and 0.012 '' (T1), 0.014 '' (T2), and 0.016 '' (T3) were evaluated in the study. Irregularity index, intercanine width, width between 1st premolars, width between 2nd premolars, width between 1st molars, and arch length measurements were analysed. In the statistical evaluation, Independent Sample Mann Whitney-U Test was used to compare between labial and lingual bracket groups (intra-group comparison); Friedman's Two-way ANOVA was used to compare the measurements made at different times for each group separately (intergroup comparison).