Labial ve lingual kendinden kilitli braketler kullanılarak yapılan ortodontik tedavilerin klinik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of clinical effects of orthodontic treatments using labial and lingual self-ligating brackets
- Tez No: 509226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR VELİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, labial ve lingual kendinden kilitli braketlerin periodontal dokular üzerindeki etkilerini, alt keser seviyeleme sürelerini ve dental ark değişimlerini klinik olarak karşılaştırmaktır. Çalışmaya İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na tedavi isteği ile başvurmuş, çekimsiz sabit ortodontik tedavi ihtiyacı olan toplam 20 birey dahil edildi. Bireyler, rastgele 2 gruba ayrıldı. Labial gruba, Empower 2® (American Orthodontics, Sheboygan, WI, USA) kendinden kilitli braketler, lingual gruba ise Harmony® (American Orthodontics, Sheboygan, WI, USA) kişiye özel üretilmiş kendinden kilitli braketler yerleştirildi. Tüm bireylerde tedavi öncesinde, tedavinin 1. ayında ve seviyeleme safhası tamamlandığında sondalamada cep derinliği (SCD), plak indeksi (Pİ), ve sondalamada kanama indeksi (SKİ) içeren klinik periodontal parametrelerin ölçümü yapıldı. Labial ve lingual grupta yer alan bireylerin alt keserlerinin seviyelenme süresi gün olarak hesaplandı. Tüm bireylerden tedavi öncesinde ve seviyeleme safhası tamamlandığında alınan alçı modellerden üç boyutlu tarama cihazı kullanılarak (3Shape D710; 3Shape A/S) dijital modeller elde edildi. Dijital modeller, 3Shape Orthoanalyzer yazılım programı (3Shape A/S, Copenhagen, Denmark) ile analiz edildi. İstatistiksel analiz sonucunda tedavinin 1.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to clinically compare the effects of labial and lingual self-ligating brackets on periodontal tissues, the time elapsed for levelling and aligning of mandibular incisors and dental arch changes. A total of 20 individuals who applied to the Orthodontics Department of the Faculty of Dentistry of İzmir Katip Çelebi University for treatment and who needed fixed orthodontic treatment without extraction were included in this study. Individuals were randomly divided into 2 groups. In labial group, Empower 2® (American Orthodontics, Sheboygan, WI, USA) self-ligating brackets; in lingual group Harmony® (American Orthodontics, Sheboygan, WI, USA) customized selfligating brackets were placed on the teeth of individuals. Before treatment, at the 1st month of treatment and at the end of the levelling phase; the clinical periodontal parameters including periodontal probing depth (PPD), plaque index (PI), and bleeding on probing (BOP) were measured. The time elapsed for levelling and aligning of lower incisors of individuals in the labial and lingual groups was calculated as days. Digital models were generated from plaster models which were scanned with a 3D model laser scanner (3Shape D710; 3Shape A/S). The digital models were analyzed by 3Shape Orthoanalyzer software program (3Shape A / S, Copenhagen, Denmark).