Omega-3 yağ asitlerinin ortodontik diş hareketi üzerine etkilerinin deneysel olarak araştırılması
An experimental investigation of effects of omega-3 fatty acids on orthodontic tooth movement
  1. Tez No: 478776
  2. Yazar: GÖZDE ÖĞRENİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE CESUR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Amaç:Çalışmamızdasistemik olarak uygulanan omega-3 yağ asitlerinin, ortodontik diş hareketi hızı üzerine etkilerini genetik, biyokimyasal, histolojik ve immunohistokimyasal tekniklerle değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:56 adet, 3 aylık erişkin erkek Wistar Albino cinsi ratlar rasgele olarak 3 gruba ayrılmıştır: aparey yerleştirilmeyen kontrol grubu (n=8), diş hareketi grubu (n=24) ve omega grubu (n=24). Maksiller 1. molarlarda diş hareketi oluşturmak için, tek taraflı 1. molar ve keser dişler arasına aktif kapalı yaylar yerleştirilmiştir. Omega grubu ratlara ortodontik diş hareketi süresince sistemik olarak omega-3 yağ asitleri verilmiştir. Diş hareketi ve omega grupları 3 alt gruba ayrılarak; ortodontik kuvvet uygulandıktan 3 gün sonra (1. alt grup), 7 gün sonra (2. alt grup) ve 14 gün sonra (3. alt grup) olacak şekilde sakrifiye edilmiş ve genetik, biyokimyasal, histolojik ve immunohistokimyasal incelemeler yapılmıştır. Diş hareketleri dijital kumpas ile ölçülmüştür. Bulgular:14. deney gününde diş hareketi miktarı, omega grubunda diş hareketi grubuna göreistatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p=0,012). Biyokimyasal incelemeler, 14. deney gününde omega grubunun diş hareketi grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük total oksidan seviye ve daha yüksek total antioksidan seviyeye sahip olduğunu göstermiştir (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of this study was to investigate the effects of systemic administrations of omega-3 fatty acids on orthodontic tooth movement using genetic, biochemical, histological, and immunohistochemical methods. Material and Methods: 3 months old, 56 male Wistar Albino rats were randomly divided into the 3 groups: control animals without appliance (n=8), tooth movement group (n=24) and omega group (n=24). Tooth movement was performed on the upper first molars using closed coil spring activated across central incisors to the first molar on one side.Omega-3 fatty acids were given to the rats systemically during the tooth movement period in omega group. Tooth movement and omega groups were divided into 3 subgroups and sacrificed;3 days after orthodontic force application (subgroup 1), 7 days after (subgroup 2), 14 days after (subgroup 3) and genetic, biochemical, histological, and immunohistochemical examinations were performed. Tooth movements were measured by digital calippers. Results:On the 14th experimental day, the amountof tooth movement in the omega group was statistically significantly lower than the tooth movement group (p = 0.012).Biochemical examinations showed that the omega group had statistically significantly lower total oxidant status and higher total antioxidant status levels than the tooth movement group on the 14th experimental day (p=0,001).