Oil prices and stock markets: An empirical analysis from Russia, Canada, U.S. and Japan
Petrol fiyatları ve borsa: Rtccd Rusya, kanada, A.B.D ve Japonya'dan ampirik analiz
- Tez No: 478779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KAPUSUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, petrol fiyatları ile farklı karakterlere sahip borsalar ve borsa endeksleri arasındaki ilişkiyi irdelemektir. İki tanesi net petrol ihracatçısı (Rusya, Kanada), iki tanesi ise net petrol ithalatçısı (A.B.D, Japonya) olan ülkelerdeki birleşik ve sektör endekslerinin petrol fiyatlarındaki değişimlere verdiği tepki bu analizde incelendi. Çalışma 2002 ile 2016 yılları arasında gözlemlenen veriler ile gerçekleştirildi ve Johansen Eşbütünleşme testleri ile Granger nedensellik analiz yöntemleri kullanıldı. Çalışmanın sonucundaki ampirik bulgular, MOEX Rusya endeksleri ile petrol fiyatı arasında uzun dönemli ve güçlü bir ilişki var olduğunu ortaya koydu. Ek olarak; Rus birleşik ve sektör endekslerinin çoğunluğu ile petrol fiyatları arasında pozitif bir ilişki olduğu ortaya koyuldu. Rusya'nın net petrol ihracatçısı olduğunu düşündüğümüzde, ampirik bulgular ile ekonomik ve finansal teorinin örtüştüğünü görmekteyiz. Ancak; Kanada, A.B.D ve Japonya birleşik ve sektör endekslerinin büyük çoğunluğu ile petrol fiyatları arasında, uzun vadeli ve güçlü eşbütünleşme bulunamadı.
Özet (Çeviri)
This study tries to widen understanding of the relationship between oil prices and stock markets at the aggregate and sector level in countries which have different characteristics. Reaction of stock markets and sectoral stock indices to oil price changes in Russia, Canada, Japan and United States have been observed. Russia and Canada are net oil exporters while United States and Japan are net oil importer countries. The study has been realized in the period between 2002:1–2016:12 (Some sectors' indices were formed after 01:01:2002, so their analyses has begun from formation date of that indices) and Johansen cointegration analysis and Granger causality tests have been applied. At the end of the study, empirical evidence has proved that there are significant and mostly positive relationships between Russian MOEX stock market indices and crude oil prices. Since Russia is an oil exporter, this result is compatible with the financial and economic theory. However; significant Johansen cointegration between Brent Crude Oil prices and most of the Canadian, U.S. and Japanese stock market aggregate and sectoral indices could not be figured out.