The dynamics of financial and macroeconomic determinants in natural gas and crude oil markets: Evidence from Oecd/Gcc/Opec countries
Doğal gaz ve petrol piyasalarında finansal ve makroekonomik etkenlerin dinamikleri: Oecd/Gcc/Opec ülkeleri üzerine ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 429257
  2. Yazar: MERVE KARACAER ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KAPUSUZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 406
Özet
Bu çalışmada enerji, finansal ve makroekonomik değişkenler arasında kısa ve uzun dönemli olarak çeşitli ilişkilerin varlığı araştırılmıştır. Bu doğrultuda, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (GCC) ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) grubunda yer alan ülkelerin toplam enerji, doğalgaz ve petrol tüketimi ile ilgili ülkelerin ekonomik büyümeleri arasındaki ilişkinin var olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmada ele alınan diğer bir boyut ise, dünya petrol (Brent, West Texas Intermediate ve Dubai) ve doğalgaz (Henry Hub, Japonya ve Rusya) fiyatlarındaki değişimin OECD, GCC ve OPEC grubunda yer alan ülkelerin likidite seviyeleri, hisse senedi piyasaları ve sanayi üretimleri üzerinde etkili olup olmadığıdır. Araştırma sürecinde son olarak, çalışma kapsamında yer alan ülkelerinin finansal gelişmeleri ile ekonomik büyümeleri arasında kısa ya da uzun dönemli ilişkinin varlığı incelenmiştir. Çalışma kapsamında Augmented Dickey Fuller (ADF), Phillips-Perron (PP) ve Kwiatkowski-Phillips-Schmidt-Shin (KPSS) birim kök testleri, Johansen eşbütünleşme ve Granger nedensellik analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde; yukarıda bahsedilen değişkenler arasında çok yönlü ilişkiler olduğu gözlemlenmiştir. İlişkilerdeki bu farklılıklar her ülke grubunun sahip olduğu enerji kaynakları, finansal piyasalar, ekonomik şartlar ve coğrafi konumlar arasındaki farklılık olmasından kaynaklanmaktadır. Tezde ele alınan verilerin ve uygulanan analizlerin politika yapıcılara, küresel yatırımcılara ve araştırmacılara ülke bazlı olmak üzere enerji, makroekonomi ve finans politikaları kapsamında katkı sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the countries in the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD), Gulf Cooperation Council (GCC) and Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC) within the data period to test whether there is long-term or short-term relationship between world's oil and natural gas consumption and the economic growth in the relevant countries. This analysis is undertaken in relation to the variables of world energy prices (Brent, West Texas Intermediate, Dubai, Henry Hub, Japan and Russia) and the liquidity level, stock market and industrial production of the target countries. Within the framework of this study, Augmented Dickey Fuller (ADF), Phillips-Perron (PP) and Kwiatkowski-Phillips-Schmidt-Shin (KPSS) unit root tests, Johansen cointegration and Granger causality analyses are implemented. The empirical findings of this thesis indicate that there are multidirectional relationships between the above-mentioned variables. These relationships can be explained by the factors that each country group owns within the framework of their energy sources, financial markets, economic conditions and geographical positions. The data accrued and analyzed in this thesis is presented as a contribution to guide policymakers, global investors and researchers in constituting an extensive country specific energy, macroeconomic and financial policies.