Uluslararası pazarlara giriş stratejileri: Enerji sektöründe bir araştırma
Entry strategies for international markets: A research in the energy sector
  1. Tez No: 478802
  2. Yazar: MÜGE BİRDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezde, küreselleşme ile birlikle değişim gösteren işletmelerin uluslararasılaşma süreci ve bu süreç içerisinde işletmeler tarafından uygulanan stratejiler,literatürdeki yaklaşımlar çerçevesinde incelenmiştir.Bu doğrultuda çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümde,1970'li yıllar itibariyle ele alınan uluslararasılaşma sürecinin, zaman içerisindeki değişimi incelenmiştir. Uluslararası pazarlara açılmak isteyen bir işletmenin uluslararasılaşma sürecinde vermesi gereken kararlar ile uygulaması gereken birtakım yöntemler bulunmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise işletmenin vermesi gereken söz konusu kararlar ve uygulayacakları yöntemler açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde de öncelikle enerji piyasasının dünyadaki ve Türkiye'deki görünümüne ilişkin veriler paylaşılmıştır. İlgili bölümde, aynı zamanda, enerji piyasasının öncü firmalarından Aksa Jeneratör ile gerçekleştirilen röportajdan elde edilen uluslararasılaşma sürecine ilişkin bulgular ortaya koyulmuştur.Bu çalışmanın hedefi, Aksa Jeneratör'ün uluslararası pazarlara girme nedenlerini ve uluslararası pazarlara girerken uyguladıkları stratejileri ortaya konulmaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the internationalization process of the enterprises that have changed with the globalization and the strategies applied by the enterprises in the internationalization process have been examined within the literature. In this respect, the study consists three parts. In the first part of the study, since the 1970's, the change in the concept of internationalization has been examined. There are decisions that must be made by a business operator in the internationalization process and there are also some methods that must be implemented in that process. In the second part of study, the relevant decisions and the methods to be implemented are explained. In the last part of the study, firstly the data about the energy market in the world and in Turkey are shared. In the same part, Findings were revealed about the process of internationalization obtained from the interview conducted with one ofthe leading company of the energy market, Aksa Power Generation. The aim of this study is to reveal the reasons why Aksa Power Generation entered international markets and which the strategies applied when entering international markets.