Çeltikçi (Kızılcahamam/Ankara) civarı volkanitlerinin jeolojik ve endüstriyel hammadde olarak değerlendirme imkanlarının araştırılması
Geology of the volcanites around çeltikçi (Kızılcahamam/Ankara) and an investigation on the economic evaluation possibility as industrial raw materials
- Tez No: 5799
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEKİN KAVUŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
İH ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇELTÎKCÎ (KIZILCAHAMAM/ANKARA) CİVARI VOLKANİTLERİNİN JEOLOJÎSİ VE ENDÜSTRİYEL HAMMADDE OLARAK DE?ERLENDİRME İMKANLARININ ARAŞTIRILMASI Ali Zafer TOPŞİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr. Gültekin KAVUŞAN 198 8, Sayfa: Jüri: Doç. Dr. Nurettin SONEL Doç. Dr. Ahmet AYHAN Yrd. Doç. Dr. Gültekin KAVUŞAN Bu çalışma, volkanik" bir havzanın güneydoğu sını rında yer alan Çeltikçi ve çevresindeki pomza, pomzalı tüf ve tüf itlerin petrografik tanımlamalarının, bunların ekono mik değerlerinin ve çalışma sahasının jeolojik olarak açık lamasını amaçlamaktadır. Bu amaçla yapılan çalışmalar saha ve laboratuvar çalışmaları olmak üzere iki safhada yürütül- 2 mü ş tür. Saha çalışmaları sırasında 10 0 km.lık bir alanın jeolojik haritası yapılmıştır. Çalışma alanında bulunan pomza, pomzalı tüf ve tü- f itler hem doğal yapı malzemesi, hem de çimento katkı madde si olan tras için ele alınmış olup, bunların hafif yapı malzemesi olarak kullanılabilir özellikte olduğu tesbit edil miştir. Ayrıca tras şeklinde gelecekte iyi bir hammadde kay nağı olarak önem kazanabilir. Pomza, pomzalı tüf ve tüfitle- rin muhtemel rezervi, 87.000.000 ton olarak hesaplanmıştır. Aynı bölgede linyit zuhurlarının ekonomik olmadıklarını ya pılan sondajlar göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Pomza, Pomzalı tüf, Linyit, Tras
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis GEOLOGY OF THE VULCANITES AROUND ÇELTİKCÎ (KIZILCAHAMAM/ANKARA) AND AN INVESTIGATION ON THE ECONOMIC EVALUATION POSSIBILITY AS INDUSTRIAL RAW MATERIALS Ali Zafer TOPŞÎR Ankara University- Graduate School Of Natural and Applied Science Department of Geological Engineering Supervisor: Asst.Prof.Dr.Gültekin KAVUŞAN 1988, Page : «hwy«; Assoc.Prof.Dr. Nurettin SONEL Assoc.Prof.Dr. Ahmet AYHAN Asst.Prof.Dr. Dr. Gültekin KAVUŞAN This study aims the petrographic description and economic evaluation of pumice, pumicious tuff and tuffites around Çeltikçi, located in the SE of the volcanic basin, and the demonstration of general geology of the region. Studies were carried out in two phases to achieve this purpose: Field works and the laboratory works. In the course of field works, the geological map of an area of 100 2 km. was prepared on 1:25.0 00 scale. In this study pumice-pumicious tuffites have been examined both from the point of view as construction materials and as trass, which is a cement constituent. It has been concluded that they could be used only as light weight aggre gate. On the other hand, trass can be considered as a poten tial raw material source in near future. The possible reserve of, pumice, pumicious tuff and tuff ite has been calculated as 8 7 million tons Lignite, encountered during drilling is not as economic as the others. KEY WORDS: Pumice, Pumicious tuff, tr§ss, lignite.