2003-2016 yılları arasındaki terör eylemlerinin Türkiye'ye Turistik talep üzerine etkisi: Marmara, Ege ve Akdeniz bölgeleri arasında karşılaştırmalı bir yaklaşım
The effect of terror actions in 2003-2016 years on touristic request in Turkey: A comparative approach between Marmara, Aegean and Mediterranean regions
  1. Tez No: 478853
  2. Yazar: DİLAN EVİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK MİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son zamanlarda tüm dünya da yükselişte olan terörizm faaliyetleri birçok toplumsal, siyasi ve ekonomik problemleri de beraberinde getirmektedir. Terörizm, kaynağı, nedenleri ve kimlikleri neler veya kimler olursa olsun, insanlığın karşı karşıya kaldığı önemli problemlerin başında gelmektedir. Bu problemi uzun zamandır ve sıklıkla yaşamakta olan ülke olarak Türkiye'de kiterörizm faaliyetlerinin olumsuz etkilerini uzunyıllardır hissetmektedir. Özellikle turizm gibi ulusal istikrarla yakından alakalı alanlar yurtiçinde yaşanan bu sıkıntılı durumdan son derece etkilenmektedir. Bu çalışmada ülkemizde 2003 - 2016yılları arasındaki terör eylemlerinin Türkiye'ye turistik talep etkilerinin Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgeleri arasında karşılaştırmalı bir yaklaşım olarak olumsuz etkileyip etkilemediği araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Terrorism activities, which have been on the rise all over the world in recent times, bring many social, political and economic problems together. Terrorism, its source, its causes and identities are the most important problems that humanity faces, no matter what or what. This problem has been a problem for a long time and it has been experiencing the negative effects of terrorist activities in Turkey for many years. Areas that are closely related to national stability, such as tourism in particular, are heavily influenced by this troubled situation inhabited in the country. In this study, it will be investigated whether the terrorist acts between 2003 and 2016 in our country negatively affect the tourist demand effects of Turkey as a comparative approach between Marmara, Aegean and Mediterranean Regions.