Devlet kurumunda çalışan memurların benliksaygıları ile iletişim becerileri düzeylerininincelenmesi
Investigation of the relationship between self-esteem and communication skills of the officials working in A government institution
- Tez No: 478854
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA ŞULE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Public Administration, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Toplumda bireylerin düzenli ve mutlu bir yaşam sürdürebilmesi sağlıklı bir kişilik gelişimiyle mümkündür. Birçok araştırma göre; kişilerarası etkili iletişim kurabilen, benlik saygısı ve empati yeteneği yüksek kişilerle düzenli ve sağlıklı bir toplum oluşturulabilir. Bundan dolayı; toplumda yaşayan insanların davranışları ve kullandıkları beceriler; toplum içerisinde pozitif yönde ilişkiler kurmasında kısacası sağlıklı bir birey olarak toplumda yer almasında etkilidir. Bu araştırmada, bir devlet kurumunda çalışan memurların benlik saygıları ile iletişim becerileri düzeylerinin arasında ilişki incelenmiştir. Çalışmada; benlik saygısı ve iletişim becerileri düzeylerinin bazı bağımsız değişkenler (cinsiyet, doğum yeri, yaş, mesleki kıdem, öğrenim durumu, medeni durum, kardeş durumu, kaçıncı çocuk oluşu, aylık gelir, anne ve babanın öğrenim durumu) açısından da ilişki araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'nin çeşitli kurumlarda hizmet veren 158 (75 erkek; 83 kadın) devlet memuru oluşturmaktadır. Araştırmamızda; Ersanlı ve Balcı tarafınadan (1998) geliştirilen“İletişim Becerileri Derecelendirme Ölçeği”, Rosenberg tarafından geliştirilen (1965)“Benlik Saygısı Ölçeği”ve katılımcı hakkında bilgi almak için 12 soruluk“Demografik Kişi Formu”kullanılmıştır. Veri analizleri için SPSS 21.0 programı kullanılmıştır. Yapılan analizler non parametrik testler kullanılmıştır. Analizlerde Mann-Whithney U testi ve Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır. i Araştırmanın bulgularına bakıldığında, benlik saygısı ile iletişim becerileri arasında (p>0.05) anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Diğer taraftan; erkeklerin iletişim becerileri ölçeğinin alt boyutu olan davranışsal iletişim becerileri açısından kadınların puanlarına oranla (p>0.05) daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca, bireylerin gelir düzeylerine göre gruplar arasında zihinsel iletişim becerileri, duygusal iletişim becerileri ve iletişim becerileri (toplam skor) ölçekleri puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Fakat, bireylerin iletişim becerileri ve benlik saygıları; yaş, medeni durumları, mesleki kıdem süreleri, eğitim düzeyleri, kaç kardeş oldukları, kaçıncı çocuk oldukları, anne ve babalarının eğitim düzeyleri bakımından anlamlı bir farklılık görülememiştir.
Özet (Çeviri)
It is possible for individuals to maintain a regular and happy life in society by developing a healthy personality. According to many researches; a healthy and healthy society can be established with people who have effective communication, self-esteem and empathy. Therefore; the behavior of the people living in the community and the skills they use; In short, to be involved in society as a healthy individual in establishing positive relationships within society. In this research, the relationship between self esteem and communication skill levels of civil servants working in a government agency has been examined. Here, we investigate the relationship between self-esteem and communication skills levels in terms of some of the independent variables (gender, place of birth, age, occupational seniority, educational status, marital status, sibling status, number of children, monthly income, education status of parents). The sample of the research consists of 158 (75 male, 83 female) government officers serving in various institutions of Turkey. Our research;“Communication Skills Rating Scale”developed by Ersanlı and Balcı (1998),“Self Respect Scale”developed by Rosenberg (1965) and 12 questions“Demographic Person Form”were used to obtain information about the participant. SPSS 21.0 program was used for data analysis. Non-parametric tests were used for analysis. Mann-Whithney U test and Kruskal Wallis H test were applied in the analyzes. When the findings of the research were examined, it was found that there was a significant relationship between self esteem and communication skills (p> 0.05). On the other hand; Men's communication skills were found to be higher (p> 0.05) than iii female scores in terms of the subscale of the scale, in terms of their ability to conduct behavioral communication. In addition, a statistically significant difference was found in terms of scores of mental communication skills, emotional communication skills and communication skills (total score) among the groups according to the income levels of the individuals. However, the individual's ability to communicate and self-esteem; Age, marital status, vocational seniority, education levels, sibling status, number of children, and the educational levels.