Terör saldırılarının pay senedi piyasasına etkisi: Türkiye örneği
The effect of terror attacks on stock market: Evidence from Turkey
- Tez No: 491459
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZTÜRK ÇETENAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Terör, küreselleşen dünyada her toplumu yakından ilgilendiren ortak bir sorundur. Terör saldırıları sonucunda ortaya çıkan belirsiz ortamlarının toplumlar üzerinde sosyal, siyasi ve ekonomik açıdan etkileri olmaktadır. Son yıllarda bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de artan terör olayları korku, endişe ve belirsiz ortamının oluşmasına neden olmuştur. Birçok piyasanın olduğu gibi Pay senetleri piyasasının da belirsizlik ortamları karşısında olumsuz etkilenmesi beklenmektedir.Bu çalışma terör saldırılarının pay senetleri piyasasına etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç kapsamında, çalışmamız 2003-2016 yılları arasında Türkiye'de yaşanan 13 terör olayının Bist100 endeksi üzerindeki etkisini incelemiştir. Olay çalışması yönteminden yararlanarak ele alınan döneme ait Bist100 günlük endeks getirileri kullanılmıştır. Her terör olayı için anormal getiriler, kümülatif anormal getiriler ve istatistiksel olarak anlamlılıkları hesaplanmıştır. Analiz sonuçlarına göre bazı terör olayları Bist100 endeksinde negatif getiriye neden olurken, bazıları ise pozitif getiriye neden olmuştur. Bu durum pay senetleri piyasalarının olaylar karşısında aynı tepkiyi vermediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Terrorism is a common problem in the globalizing world that is closely related to every society. The uncertainties that arise as a result of terrorist attacks have social, political and economic impacts on societies. Increasing terrorist activities in Turkey as well as all over the world in recent years, have created an atmosphere of fear, anxiety and uncertainty. As is the case with many other markets, the share market is expected to be adversely affected by uncertainties. This study aims to examine the effects of terrorist attacks on the share market. Within this aim, our study has examined the effect of 13 terrorist incidents occurred in Turkey between 2003-2016 on Bist100 index. Bist100 daily index returns belonging to the examined period have been used by using the event study method. For each terrorist incident, abnormal returns, cumulative abnormal returns, and statistical significance are calculated. According to the results of the analysis, some terrorist incidents caused a negative return on the Bist 100 index, while others caused a positive return. This shows that the stock market markets do not give the same reaction to the events.