The predictors of disordered eating attitudes: A comparison study of clinical and healthy population
Bozulmuş yeme tutumlarının yordayıcıları: Klinik ve sağlıklı popülasyonun karşılaştırılması araştırması
  1. Tez No: 478855
  2. Yazar: BAŞAK İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. HANİFE ÖZLEM BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yeme bozuklukları (YB) yeme davranışında devamlı bozulma, kilo ve beden şekli hakkında ciddi stresle karakterize bir hastalıktır. Bozulmuş yeme tutumları (BYT) YB ile anlamlı bir ilişki içinde olduğundan, bu araştırmanın amacı Türkiye'de klinik ve sağlıklı popülasyonda BYT'nin yordayıcılarını belirlemektir. Bu çalışma ayrıca BYT'nin kadın ve erkeklerdeki yordayıcılarını araştırmıştır. Örneklem 63 hasta (ikisi erkek) ve 119 üniversite öğrencisinden (64 kadın, 55 erkek) oluşmaktadır. BYT'nın yordayıcılarının belirlenmesi için, katımcılar Demografik Bilgi Formu, Yeme Bozuklukları Değerlendirme Ölçeği(YDÖ), Yeme Tutum Testi(YTT-40), Beden Bölgelerinden Hoşnut Olma Ölçeği (BBHOÖ), Toronto Aleksitimi Skalası (TAS-20) ve Beck Depresyon Envanterini (BDE) doldurmuşladır. Betimleyici istatistik analizine göre hastaların YBDÖ, YTT-40, BBHOÖ, BDE ve TAS-20'den aldıkları skorlar BBHOÖ dışında tüm ölçeklerde üniversite öğrencilerine göre daha yüksektir. Buna ek olarak, hastaların beden kitle indeksleri (BKİ) öğrencilerden daha düşüktür. Kadın ve erkekler arasında sadece BKİ açısından istatistiksel olarak anlamı bir fark bulunmuştur. Çoklu regresyon analizine göre, YBDÖ ve YTT-40'taki varyans BBHOÖ, BKİ ve TAS-20 tarafından istatistiksel olarak anlamlı şekilde açıklanmaktadır. Ayrıca, her bir katılımcı popülasyonu için YBDÖ'nün alt ölçekleri ve YTT-40'ın farklı yordayıcıları olduğu bulunmuştur. BDE ise sadece kadın üniversite öğrencilerindeki kilo kaygısını yordamaktadır. Bu araştırmanın bulgularının, BYT'nın ve YB'nın yordayıcılarının klinik ve sağlıklı gruplarına ve her iki cinsiyete ilişkin varolan bilgiye katkıda bulunduğuna inanılmaktadır. Çalışma ayrıca YB'nın Türk toplumdaki görünürlüğüne ilişkin bilgi sunmaktadır. Varolan literatür kapsamında; çalışmanın sonuçları, güçlü ve zayıf yönleri ile çıkarımları tartışılmıştır. Aynı zamanda, gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Eating disorders (EDs) are characterized by insistent disturbance in eating behaviour and serious distress about weight and body shape. Since disordered eating attitudes (DEAs) are significantly associated with EDs, this study aimed to explore predictors of DEAs among clinical and healthy population in Turkey. Furthermore, this study investigated predictors of DEAs in females and males. Sample consisted of 63 patients (only 2 males) with EDs and 119 university students (64 females and 55 males). For testing the predictors of DEAs, Demographic Information Form, Eating Disorder Examination Questionnaire (EDEQ), Eating Attitudes Test (EAT-40), Body Image Satisfaction Questionnaire (BISQ), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), and Beck Depression Inventory (BDI) were administered to the participants. Descriptive statistics analyses on EDEQ, EAT-40, BISQ, BDI and TAS-20 showed that scores of patients were higher compared to the students except the score of BISQ, and patients' body mass index (BMI) was lower. Moreover, a statistically significant difference between female and male students for BMI was found, but not for the scores of EAT-40, EDEQ, BISQ, BDI, and TAS-20. A further multiple regression analysis showed that BISQ, BMI, and TAS-20 explained significant variance of EDEQ and EAT-40. Different predictors of total and subscales of EDEQ and EAT-40 were found for each sample and gender. BDI only found to predict weight concern score in female university students. It is believed that current findings contributed to understanding of predictors of DEAs and EDs for both clinical and healthy population, and genders. A further contribution of the study was to improve knowledge of appearance of EDs in Turkish society. Within the context of relevant literature, results, strengths, limitations and implications of the study were discussed. Moreover, suggestions for future research were provided.