Açlık oluşturulan ratlarda akut faz proteinleri ve adiponektin düzeylerinin incelenmesi
Investigation of acute phase proteins and adiponectin levels in horticultural rats
  1. Tez No: 478860
  2. Yazar: ŞENAY BÜYÜKYÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. PINAR ALKIM ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde insan nüfusunun azımsanmayacak bir kısmı açlık ve açlığa bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybetmektedir. Akut faz proteinleri (AFP) yangıya cevap olarak karaciğerden sentezlenen proteinlerdir. AFP'lerinin serum konsantrasyonları doku hasarının büyüklüğü ve problemin şiddeti ile ilişkili olduğundan diagnostik ve prognostik bilgi sağlar. Adiponektin yağ dokusundan sentezlenen oldukça önemli bir sitokin olarak kabul edilir. Adiponektinin antiaterojenik ve antiinflamatuvar etkileri bulunmaktadır. Açlığın süresinin ve şiddetinin insan vücuduna etkileri ile ilgili yeterince çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle yapılan bu çalışmada akut açlık oluşturulan ratlarda açlığın C-reaktif protein (CRP), haptoglobin (Hp), albumin, seruloplazmin ve yağ dokudan sentezlenen sitokinlerden adiponektin üzerine etkilerini inclemek amaçlanmıştır. Bu çalışma Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Deney Hayvanları Ünitesi'nden erişkin yaşta, ortalama 250-300 gram ağırlığında, gebe olmayan Wistar tipi 20 adet dişi rat alınarak yapıldı. Ratlar kontrol ve deneme grubu olarak ikiye ayrıldı. Gruplar oluşturulurken tesadüfi örnekleme ile onar adet rat seçildi. Deneme grubundaki ratlara iki gün boyunca sadece su verilirken kontrol grubunun normal beslenmesine devam edildi. İkinci günün sonunda alınan serum örneklerinden uygun yöntemlerle CRP, Hp, albumin, seruloplazmin, adiponektin, kolesterol, trigliserid, total protein, aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), gama glutamiltransferaz (GGT), glukoz ve üre düzeyleri ölçüldü. Elde edilen sonuçlar istatsitiki olarak değerlendirildi. Analiz sonuçlarına göre albumin, total protein, trigliserid, glukoz ve ALT düzeylerinde açlık grubunda kontrol grubuna göre önemli düzeylerde azalma, üre ve AST düzeylerinde önemli düzeylerde artış gözlendi. AFP'lerinden CRP ve Hp düzeylerinde istatistiki anlamda önemli olmayan bir azalma görülürken seruloplazmin düzeylerinde açlık grubunda istatistiksel olarak önemsiz bir yükselme gözlendi. Adiponektin ve kolesterol düzeylerinde istatistiksel olarak önemsiz düzeyde bir yükselme, GGT düzeylerinde istatistiksel olarak önemsiz bir düşüş belirlendi. Sonuç olarak pozitif AFP'leri düzeyleri akut açlık durumunda önemli değişiklikler göstermezken negatif AFP'lerinden albumin düzeyinde düşme belirlenmiştir. Adiponektin düzeyindeki artma eğilimi de çalışmadan elde edilen sonuçlardan birisidir. İnsanların ve hayvanların çeşitli sosyal psikolojik ya da organik nedenlerden dolayı maruz kaldıkları bir durum olan açlığın fizyolojik ve biyokimyasal etkilerinin incelendiği bu çalışmanın verilerinin daha sonra yapılacak çalışmalarda referans olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, a considerable amount of human population dies due to hunger and it's effects on human body. Acute phase protein (AFP) is the protein synthesized from the liver in response to the inflammation. Concentrarions of AFP provide diagnostic and prognostic information since they are associated with the severity of the problem and the magnitude of the tissue damage. Adiponectin is considered to be a very important cytokine synthesized from fat tissue. Adiponectin has antiatherogenic and antiinflammatory effects. The studies related with the effect of the duration and severity of hunger on human body are limited. In this study, the effect of hunger on some acute phase proteins like C-reactive protein, Hp, albumin, ceruloplasmin and adiponectin synthesized from adipose tissue was studied on the hunger state constituted rats. Study was done in Adnan Menderes University Veterinary Faculty Experimental Animal Unit. In this study, 20 adult female Wistar type rats weighing 250-300 grams were used. Ten rats were randomly sampled while the control and experiment groups were being created. The rats in the experimental group were given only water for two days. The rats in control group continued to be fed regularly. Serum levels of CRP, Hp, albumin, ceruloplasmin, adiponectin, cholesterol, triglyceride, total protein, AST, ALT, GGT, glucose and urea were measured by appropriate methods in serum samples taken at the end of two days. The results were evaluated statistically. According to the results of the analysis significant decrease in albumin, total protein, triglyceride, glucose and ALT levels were observed in fasting group. Statistically insignificant decrease in CRP and Hp levels which are AFP was observed , whereas a statistically insignificant increase in the group of hunger was observed in ceruloplasmin levels. There was a statistically insignificant increase in adiponectin and cholesterol levels and a statistically insignificant decrease in GGT levels. Statistically significant increases in urea and AST levels were observed. Although the levels of positive AFP's did not show significant changes in the case of acute hunger, a decrease in albumin level was detected from negative AFP's. The tendency to increase in adiponectin level is also one of the results obtained from the study. We conclude that the results of this study in which we studied the physiological and biochemical effects of starvation, on human and animals various social psychological and organic reasons, can be used as reference for future studies.