Buzağı bronkopnömonilerinde histopatolojik ve immunohistokimyasal incelemeler (ınfectious bovine rhinotracheitis, parainfluenza type-3, bovine respiratory syncytial virus)
Histopathological and immunohistochemical studies about calves bronchopneumonia (infectious bovine rhinotracheitis, parainfluenza type-3, bovine respiratory syncytial virus)
  1. Tez No: 478861
  2. Yazar: PINAR CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜMBÜL SERAP BİRİNCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Buzağıların solunum sistemi hastalıklarında viral etiyolojiye dayalı salgınlar, dünyanın birçok bölgesinde ve ülkemizde, özellikle sekonder enfeksiyonlar nedeniyle büyük ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Anabilim Dalımıza getirilen çeşitli tip buzağı pnömonilerinde viral etkenlerin varlığından sıklıkla şüphe edilmiş ancak tam olarak ortaya konulamamıştır. Sunulan çalışma ile arşiv bloklarından seçilen, 48 adet (10-90 gün yaşlı) buzağıya ait akciğer dokularında immunohistokimyasal metot ile üç viral etkenin varlığının araştırılması planlandı. Bu amaçla adhezivli lamlara alınan parafin kesitleri Avidin-Biotin Peroksidaz Kompleks (ABC) metoduna uygun olarak, fare monoklonal anti- IBRV, anti-PIV-3 ve anti-BRSV (LifeSpan Biosciences, Inc. LS-C56537) antikorları ile işaretlenerek pozitiflikleri araştırıldı. Bunlardan 34/48 (% 70,83) olguda virus pozitif, 14/48 (% 29,17) olguda virus negatif olarak tesbit edildi. BRSV pozitiflik 22/48 (% 45,83), IBR 16/48 (% 33,33), PI-3 11/48 (% 22,90) oranında tespit edildi. BRSV+IBR sekiz olguda (8/22), IBR+PI-3 bir olguda (1/22) birlikte bulundu. Her üç virusda da pozitif boyanmaların çoğunluğu bronş- ve bronşiol epitellerinde saptandı. Daha az olarak sırası ile alveol epitelleri, alveoler makrofajlar ve dev hücrelerinde tespit edildi. Virus pozitif preparatlarda (+/++ veya +/+++) genellikle interalveoler septumda kalınlaşma, bronşiol epitelinde hiperplazi, dejenerasyon ve deskuamasyon, peribronşioler mononüklear hücre infiltrasyonları ve alveoler makrofajların sayısında artış ve çok çekirdekli dev hücreleri görüldü. Histopatolojik incelemeleri sonucunda pnömoniler; akut kataral bronkopnömoni (n:17/48), fibrinli bronkopnömoni (n:10/48), interstisyel pnömoni (n:23/48), aspirasyon pnömonisi (n:5/48) olarak dört ana grupta sınıflandırıldı. Birçok olguda 2 tip pnömoni birlikte belirlendi. Özellikle IP'li pnömoni ile birlikte AK ve ASP pnömonilerinde saptanan virus pozitif boyanmalar görüldü. Nitekim bakterilerin sorumlu tutulduğu FP veya AK pnömoni tiplerinde antijen pozitifliliğinin saptanmış olması, primer viral etiyolojinin varlığını teyit etmesi açısından önemli bulunmuştur. Bu sonuçlar, bölgemizde yoğun antibiyotik kullanımına rağmen önlenemeyen pnömonili buzağı ölümlerinin etiyolojisi ve patogenezisi hakkında bilgi vermekte, hastalıkla mücadelede antibiyotik tedavisinden ziyade, öncelikli olarak koruma kontrol önlemlerinin ve aşılamaların önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Based on the viral etiology outbreaks of the respiratory diseases of calves, in many parts of the world and in our country, it has caused important economic losses due to secondary infections. Department of the presence of viral agents various types of calf pneumonia brought to our branch was often suspected but it could not exactly chosen from the archive block. The present study, 48 (10-90 days) calves belonging to the lung tissue was planned to investigate the presence of three viral agent with immunohistochemistry methods. The aim of adhesive slides taken for paraffin sections avidin-biotin peroxidase complex (ABC) in accordance with the method, a mouse monoclonal anti-Infectious Bovine Rhinotracheitis, anti-Parainfluenza virus and anti-Bovine Respiratory Syncytial Virus (lifespan Biosciences, Inc., LS-C56537) marked with antibody positivity was investigated . Of these, 34/48 (70.83%) positive cases of the virus, 14/48 (29.17%) were identified as virus-negative patients. BRSV positive 22/48 (45.83%), IBR is 16/48 (33.33%), PI-3 11/48 (22.90%) ratio was determined. IBR+ BRSV in eight patients (8/22), IBR +PI-3 in one patient (1/22) were together. All three viruses to the majority of positive staining was observed in the epithelial bronch and bronchioles. Less well as with alveolar epithelium, alveolar macrophages and giant cells were detected. Virus positive preparations in (+/++ or +/+++) usually interalveolar septum thickness, the bronchioles epithelial hyperplasia, degeneration and desquamation, peribronchiolar mononuclear cell infiltration and an increase in the number of alveolar macrophages and multinucleated giant cells were observed.Histopathological examination of pneumonia; as acute catarrhal bronchopneumonia (n:17/48) fibrinous bronchopneumonia (n:10/48), interstitial pneumonia (n:23/48), aspiration pneumonia (n:5/48) is classified into four main groups. In most cases of pneumonia were identified types of two pneumonia together. Positive staining for the virus detected in the AK and ASP pneumonia was seen particularly with IP. FP or AK in type of pneumonia that bacteria is held responsible for the fact of being identified antigen positive, it has been important to confirm the presence of primary viral etiology. These results show that our region can not be avoided despite the heavy use of antibiotics in giving information about the etiology and pathogenesis of pneumonia in calves death, rather than antibiotics in combating the disease, primarily reveals the importance of the protection control measures and vaccination.