İnmenin hastane öncesi tanılanması ve yönetimi
Diagnosis and management of stroke before the hospital
  1. Tez No: 478867
  2. Yazar: SEHER YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sağlık Bakanlığı'na bağlı“Aydın 112 İl Ambulans Servisi”nde görev yapan 112 acil sağlık ekiplerinin, hastane öncesinde inme vakalarını doğru tanılaması ve müdahalelerinin değerlendirilmesi amacıyla, kesitsel bir çalışma olarak yapılmıştır. Aydın merkezde bulunan A2 tipi acil sağlık istasyonlarına (Efeler iki nolu Cumhuriyet ASİ, Efeler dört nolu Güzelhisar ASİ ve Efeler beş nolu Dalama ASİ) ait, hastaneye nakil edilen vaka kayıtları alınmıştır. Birinci aşamada (Aralık/ Ocak/ Şubat) 1453 vaka kaydı, ikinci aşamada (Haziran/ Temmuz/ Ağustos) 2029 vaka kaydı (toplam: 3482 vaka) incelenmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan Yapılandırılmış Soru Formu ve Cincinati Hastane Öncesi İnme Skalası ile elde edilmiştir. Veri analizleri duyarlılık, özgüllük, doğruluk oranı ve pozitif prediktif değerleri hesaplanarak değerlendirilmiştir. 112 acil sağlık ekibi tarafından; birinci aşamada 91 vakaya, ikinci aşamada ise 55 vakaya inme ön tanısı konulmuştur. Hastane acil servislerinde birinci aşamada 63 ve ikinci aşamada da 63 vakaya inme tanısı konulmuştur. Acil serviste inme tanısı konulmuş vakaların, birinci aşamada 112 acil sağlık ekipleri tarafından %69,9'unun, ikinci aşamada ise %38,1'inin inme tanısının uyumlu olduğu belirlenmiştir. 112 acil sağlık ekiplerinin inme vakalarını doğru tanılama duyarlılığının, birinci aşamada %64; ikinci aşamada %38 olduğu tespit edilmiştir. Cincinati hastane öncesi inme skalasının, inme ön tanısını doğru tespit etme duyarlılığının %47 olduğu tespit edilmiştir. İnme ön tanılı vakalara yapılan solunum desteği, dolaşım desteği ve medikal destek girişimlerinin eğitim sonrası dönemde olumlu yönde etkilendiği görülmüştür. Sonuç olarak, hastane öncesi dönemde 112 acil sağlık ekiplerinin inme vakalarını doğru tanılamada eksikliklerinin olduğu, yapılan eğitim ve kullanılan skalaların güncellenmesinin gerekliliği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a cross-sectional study for the purpose of evaluating 112 emergency health teams working in the“Aydın 112 Provincial Ambulance Service”dependent to the Ministry of Health, for the correct diagnosis of stroke cases and their interventions before the hospital. Case records of A2 type emergency health stations in the city center of Aydın which were transferred to the hospital were examined in two stages (total: 3482 cases). In the first stage (December / January / February), 1453 case records were examined. According to the data obtained, 112 emergency health teams were educated about the correct diagnosis and management of the stroke before hospital. In the second stage (June / July / August), 2029 case records were examined. The data were obtained by the“Structured questionnaire”prepared by the researcher and the“Cincinnati Prehospital Stroke Scale”. Data analyzes were assessed by calculating sensitivity, specificity, accuracy, and positive predictive values. 112 emergency medical teams have been diagnosed with a preliminary diagnosis of stroke in 91 cases in the first stage and 55 cases in the second stage. In the hospital emergency departments, 63 cases were diagnosed with stroke in the first stage and 63 cases were diagnosed with stroke in the second stage. It was determined that strokes were consistent with 69.9% in the first stage and 38.1% in the second stage when the compatibility of stroke diagnosis was checked between the cases diagnosed by 112 emergency health teams and the cases diagnosed in emergency service. The sensitivity of 112 emergency health teams to the correct diagnosis of stroke cases was 64% in the first stage and 38% in the second stage. The Cincinnati Prehospital Stroke Scale used by 112 emergency health teams to pre-diagnose the stroke was found to be 47% sensitive in detecting the stroke. Breathing support, circulatory support, and medical support initiatives to cases with stroke pre-diagnosis were seen to be positively affected after the training period.