Cerrahi yoğun bakım ünitesindeki gürültü stresinin ratlarda oksidatif hasar üzerine etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of the noise stress in the surgical intensive care unit on oxidative damage in rats
- Tez No: 478876
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SULTAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma yoğun bakım ünitesindeki gürültü stresinin meydana getirdiği oksidatif hasarın belirlenmesi amacı ile deneysel olarak yapıldı. Yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda strese neden olan birçok predispozan faktör (cerrahi, entübasyon tüpü, ağrı, açlık vb) bulunması nedeni ile gürültünün etkisinin tek başına değerlendirilmesi için çalışma deney hayvanlarında gerçekleştirildi. Cerrahi yoğun bakım ünitesinde 24 saat süreyle ses ölçümü ve kaydı gerçekleştirildi. Çalışma kapsamında 30 adet erkek Wistar albino rat kullanıldı ve sıçanlar 5 gruba ayrılarak, hiçbir gürültüye maruz bırakılmayan kontrol grubu ile 24, 48, 72 ve 168 saat süreyle yoğun bakım gürültüsüne maruz bırakılan gruplar olarak tanımlandı. Kayıt edilen 24 saatlik yoğun bakım ünitesi gürültüsü kontrol grubu hariç diğer deneysel gruplara uygulandı. Belirtilen sürelerin sonunda anestezi altındaki ratlar ötenazi edildi. Ratlardan alınan kan örneklerinden plazma kortikosteron, glukoz ve total protein seviyesi, serum ile dalak ve beyin dokusu örneklerinden ise süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesi ve malondialdehid (MDA) seviyesi analizleri gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted experimentally to determine the oxidative damage caused by noise stress in the intensive care unit. There are many predisposing factors (surgery, intubation tube, pain, hunger, etc.) that cause stress in patients who are in intensive care unit. Therefore, this study was performed in experimental animals for to evaluate of the noise alone. Surgical intensive care unit performed sound measurement and recording for 24 hours. In the study, 30 male Wistar albino rats were used and rats were divided into 5 groups. Groups were defined as groups exposed to intensive care noises for 24, 48, 72, and 168 hours with a control group that was not exposed to any noise. The recorded 24-hour intensive care unit was applied the other experimental groups except for the control group. At the end of the specified periods, the anesthetized rats were euthanized. Plasma corticosterone, glucose and total protein levels were analyzed from blood samples. Superoxide dismutase (SOD) activity and malondialdehyde (MDA) levels were analyzed in serum, spleen and brain tissue samples.