Ön kol ön yüz kasları ve/veya elin palmar kasları yaralanmış bireylere tendon tamiri sonrası uygulanan rehabilitasyon programı etkisinin elastografi ve ultrason yöntemiyle değerlendirmesi
Evaluation of the elastograph methods action after tendon repai̇r and rehabilitation program in patients with forearm muscles of the anterior face of the arm and or the palm muscles of the hand injury
- Tez No: 478878
- Danışmanlar: PROF. DR. HULKİ BAŞALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Anatomy, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çeşitli nedenler sebebiyle ön kol yada elin ön yüzünde bulunan tendonları rüptüre olan hastalara yapılan tendon tamiri sonrası uygulanan fizik tedavi programının etkisinin US ve UE yöntemiyle değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda ön kol veya elin ön yüz kasları tendon tamiri yapıldıktan sonra Fizik tedavi kliniğinde tedavi programına alınan 38 hastanın tamir edilmiş tendonlarının US ve UE ölçümleri üç kez belirli aralıklarla yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar sağlam tarafındaki aynı tendonların US ve UE ölçümleri ile kıyaslanmıştır. Tamir edilen tendonların US ve UE ölçümleri ile kas gücü testleri kıyaslanarak tendonun iyileşme süreci ile paralellik gösterip göstermediği incelenmiştir Araştırmamızda tek radyolog ve fizyoterapist ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It was aimed to evaluate the effectiveness of the physical therapy program after tendon repair in patients with tendon ruptures at anterior face of hand and/or forearm due to various reasons, by using US and UE methods. A total of 38 patients, US and UE measurements were performed for three times in defined intervals. The development of the treated tendons in these patients was evaluated by US and UE measurements of the same tendons on the firm side of each patient. The US/UE measurements of repaired tendons and muscle strength tests were compared in order to evaluate if there was parallelism with the healing period of the tendon or not.