Fizeau type fiber-optic pressure sensor
Fizeau tipi fiber-optik basınç sensörü
- Tez No: 65115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma da Fizeau tipi bir fiber optic basınç sensörü betimlenmiştir. Sensör iki yansıtıcı aynalı 500 um boşluktan oluşmaktadır. Çalışma dalga boyu 780 nm olan tek modlu fiber optik kablo, 788 nm,de çalışan bir lazer diyota iliştirilmiş, ışığın boşluğa gitmesini ve yansıyan ışığın adreslenmesini sağlamaktadır. Ucu düzgün kesilmiş fiber Fizeau boşluğunda %4 yansımalı ön ayna görevini görür. İkinci ayna, 5-13 um arası kalınlıkta parlatılmış alüminyum metal diyaframdan oluşmaktadır. Fiberin düzgün kesilmiş ucu dış çapı 1.8 mm olan Zirkonyum bir tüp içine yerleştirilmiştir. Fiberin ucu ve diyafram, paslanmaz çelik bir tüp ile birbirine bağlanmıştır. Basınç sensörünün“çalışma”mekanizması iki ışık girişimine dayanmaktadır. Basınç ölçümleri 0- 300 torr arasında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, a Fizeau type pressure sensor is described. The sensor consists of 500 |j.m cavity length with two reflecting mirrors. A single-mode optical fiber designed at a wavelength of 780 nm which was connected to a laser diode of 788 nm wavelength to carry incident laser light onto the cavity and acts as addressing fiber to collect the reflected laser light from the same cavity. The cleaved end-face of the addressing fiber was made to act as proximal mirror of 4 % reflectivity for the Fizeau cavity. The distal mirror was formed from a diaphragm of about 5 to 10 jam thick polished aluminium metal. The cleaved-end-face of the addressing fiber was inserted into a zirconia ferrule of 1.8 mm outside diameter. The fiber end and the diaphragm were held together via a stainless steal cylinder. The transduction mechanism of the pressure sensor was based on two-beam interference. The pressure measurement values are between 0 to about 300 torr.