Bazal ganglia ve hipokampuse unilateral aav-aracılı alfa-sinükleinin enjeksiyonu ile oluşturulan parkinson hastalığı modelinin davranışsal ve patolojik olarak değerlendirilmesi
Behavioral and pathological evaluation of A parkinson's disease model developed by AAV-mediated delivery of alpha-synuclein unilaterally to basal ganglia and to hippocampus
  1. Tez No: 478905
  2. Yazar: SEVGİ UĞUR MUTLUAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU CAHİDE TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Nöroloji, Pharmacy and Pharmacology, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmamızda, Parkinson hastalığının motor ve motor dışı bulgularının incelenmesine yönelik bir hayvan modeli geliştirilmesi, alfa-sinüklein patolojisinin moleküler düzeyde incelenmesi amacıyla; substansiya nigra (SN), dentat girus (DG) ve bu yapıların her ikisine beraber, AAV-aracılı, tek taraflı alfa-sinüklein ve GFP enjeksiyonları gerçekleştirildi. İmmunoblotlamave immunohistokimya teknikleri ile alfa-sinüklein ve GFP'nin hedef yapılardaki ifadesi gösterildi. Alfa-sinükleinin, striatal ve hipokampal dokularda sinaptofizin kaybına yol açtığı, SN ve striatumda, tirozin hidroksilaz yoğunluğunun intakt hemisferde daha fazla, hipokampuste NeuN yoğunluğunun iki hemisferde de benzer olduğu gözlendi. Öğrenme ve bellek disfonksiyonun değerlendirildiği yeni nesne tanıma ve Morris su labirenti testlerinde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Sükroz tercih testinde alfa-sinükleinin yalnız SN'ye enjeksiyonu ile hedoninin değişmediği, DG alfa-sinüklein enjeksiyonu ile arttığı gözlendi. Yükseltilmiş artı labirent testinde anksiyetinin, SN alfa-sinüklein grubunda artma, DG alfa-sinüklein grubunda azalma eğilimi gösterdiği, SN+DG alfa-sinüklein grubunda kontrol grubu ile benzer olduğu gözlendi. Silindir testinde tüm gruplarda motor asimetri gözlenirken, SN ve DG gruplarında kontrola göre istatistiksel anlamlılığa ulaşıldı. Açık alan testinde grupların lokomotor aktiviteleri benzer bulundu. Apomorfinle indüklenen lokomotor aktivite testinde bütün grupların lokomotor aktivitesi azalmakla beraber istatistiksel anlamlılığa ulaşmadı. Apomorfinle indüklenen dönme testinde grupların hiçbirinde istatistiksel anlamlılıkta bir dönme davranışı gözlenmedi. Alfa-sinüklein aşırı ifadesinin sonucu yeterli nöron ölümü oluşturmamakla beraber sinaptik disfonksiyona neden olması dolayısıyla oluşturduğumuz bu model, iyi bir deneysel Parkinson modeli olmaya adaydır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we aim to develop an animal model that represents both motor and non-motor symptoms together by injecting unilateral AAV-mediated alpha-synuclein or GFP to substantia nigra (SN), dentate gyrus (DG) or both and to validate alpha-synuclein pathology in this model. Alpha-synuclein and GFP overexpression was observed in the target areas by immunoblotting and immunochemistry techniques. Alpha-synuclein overexpression led to loss of synapthophysin, a structural synaptic protein. Tyrosine hydroxylase density in SN and striatum was lower on the injected side comparing to intact hemisphere and NeuN density did not differ between the hemispheres. In novel object recognition and Morris water maze tests learning and memory functions did not differ between groups. In sucrose preference test overexpression of alpha-synuclein in SN alone did not change hedonic behavior whereas alpha-synuclein overexpression in DG increased hedonia. In elevated plus maze test anxiety was inclined to increase in SN alpha-synuclein group, whereas a decrease was observed in DG alpha-synuclein group, and in SN+DG group it was similar to that of control. In cylinder test all groups showed motor asymmetry, and statistical significance was reached only in SN and DG groups. In open field test all groups had similar locomotor activity levels, in apomorphine-induced open field test there was a trend towards decreased activity in all groups. In apomorphine-induced rotation test none of the groups showed statistically significant turning behaviour. Although alpha-synuclein overexpression in SN, DG and SN+DG did not trigger an adequete neuronal death, synaptic dysfunction was observed hence this model is a potantial candidate for Parkinson's disease model.