Farklı fonksiyonel seviyedeki serebral palsili çocuklarda omurga düzgünlüğü ve kas iskelet sistemi etkileniminin değerlendirilmesi
The evulation of spinal alignment and musculoskeletal system influence at different functional levels of children with cerebral palsy
- Tez No: 478904
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma farklı fonksiyonel seviyedeki Serebral Palsili (SP'li) çocukların omurga düzgünlüğü ve kas iskelet sistemi etkilenimini değerlendirmek amacıyla planlandı. Omurga Düzgünlüğü ve Normal Eklem Hareketin Ölçümünün (ODNEH) orjinali“The Spinal Alignment and Range of Motion Measure (SAROMM)”olmakla beraber, Türkçe diline çevrilerek kullandığımız skala, Serebral Palsili (SP'li) çocukların omurga düzgünlüğünü ve eklem hareket açıklığını değerlendirmek için geliştirilmiştir. Çalışmaya 6-18 yaş arası, tüm GMFCS seviyelerinden 25 çocuk olmak üzere toplam 125 SP'li çocuk dahil edildi. Çocukların motor fonksiyon seviyeleri Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (GMFCS) ile omurga düzgünlüğündeki bozukluklar ve kontraktürler ODNEH ile postüral düzgünlükleri ve üst ekstremite fonksiyonları ise Oturmada Postüral Kontrol Ölçümü (OPKÖ) kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was designed to evaluate the spinal alignment and musculoskeletal system impairment in children with Cerebral Palsy (CP) with different functional levels. Originally“The Spinal Alignment and Range of Motion Measure (SAROMM)”was used after translated to Turkish language and used for assessing the spinal alignment and range of motion in children with CP. A total of 125 children with CP, aged 6 between 18 years, with 25 children for each GMFCS level were included in the study. Children's motor functional level was assessed by Gross Motor Function Classification System (GMFCS), spinal alignment impairments and contractures were assessed by SAROMM and postural alignment and upper extremity functions were assessed by Seated Postural Control Measurement (SPCM ).