Yoğun bakım ünitelerinden izole edilen enterobacter ve proteus suşlarında integron taşıyıcılığının belirlenmesi
Determination of integron carriage in enterobacter and proteus strains that isolated from intensive care units
- Tez No: 478920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHİN DİREKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Gram negatif bakteriler hastane enfeksiyonlarına neden olan, birçoğu fırsatçı ve çoklu ilaç direncine sahip önemli patojenler arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, özellikle yoğun bakım ünitelerinde yatan hastaların çeşitli klinik örneklerinden izole edilen Enterobacter ve Proteus izolatlarında integron taşıyıcılığının belirlenmesidir. Çalışmaya ülkemizde üzerinde çok fazla araştırma yapılmayan 73 adet Enterobacter ve 53 adet Proteus izolatı dahil edilmiştir. Çalışılan izolatlarda, sınıf 1 ve sınıf 2 integron değişken bölgelerinin varlığı PCR metodu ile araştırılmıştır. Sınıf 1 integron varlığı Enterobacter izolatlarında %30,14, Proteus izolatlarında ise %39,62 olarak saptanmıştır. Ayrıca Proteus izolatlarının %41,51'inin sınıf 2 integron taşıdığı, ancak Enterobacter izolatlarının hiçbirinin sınıf 2 integrona sahip olmadığı tespit edilmiştir. Çoklu ilaç dirençli Enterobacteriaceae türleri önemli halk sağlığı problemi teşkil etmektedir. Bu gibi izolatların hastane ortamında yayılması sonucu tedavisi güç olan enfeksiyonların sayısını da arttıracaktır. İntegron taşıyan izolatların taşıdığı epidemik gücü belirlemek, hızlı tedavi ve uygun antibiyotik seçimi sağlanması açısından integron tespiti ve antibiyotik direnç genlerinin karakterizasyonunu belirlemeye yönelik çalışmaların yapılması oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Gram negative bacteria are among the major pathogens that cause nosocomial infections, many of which are opportunistic and have multiple drug resistance. The aim of this study is determination of integron carriage in Enterobacter and Proteus isolates from various clinical specimens, especially in intensive care patients. The study included 73 Enterobacter isolates and 53 Proteus isolates, which have not undergone much research in our country. In the strains studied, the presence of class 1 and class 2 integron variable regions was investigated by PCR method. class 1 integron presence was shown as 30,14% in Enterobacter isolates and 39,62% in Proteus isolates. It was also found that 41,51 % of the Proteus isolates carried class 2 integron but none of the Enterobacter isolates had class 2 integron. Multiple drug resistant Enterobacteriaceae species are a major public health problem. The spread of such strains in the hospital environment will also increase the number of infections that are difficult to treat as a result. It is very important to carry out studies based on the characterization of integron detection and antibiotic resistance genes in order to determine the epidemic potential of integron-carrying strains, rapid treatment and selection of appropriate antibiotics.