Parvoviral enteritisli köpeklerde sistolik ve diyastolik fonksıyonlar; Longitudinal çalışma
Systolic and diastolic functions in dogs with canine parvoviral enteritis; Longitudinal study
- Tez No: 478934
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD TURGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Köpek parvovirusu (CPV) bağırsak kaynaklı sepsis ile görülen bir hastalığı temsil etmektedir ve bu popülasyondaki klinik çalışmalar, primer epitelyal bariyer yıkımlanması veya bağırsak iskemisinden kaynaklanan sepsis hakkında bilgi sağlayabilir. Bu nedenle, miyokarditis sadece CPV'ye bağlı olarak değil, aynı zamanda CPV'li köpeklerde sepsise bağlı sekunder olarak da bildirilmektedir. Kardiyak fonksiyonlar çeşitli ekokardiyografik göstereler ile değerlendirilir. Sol ventrikül sistolik fonksiyonu bir çok kardiyak hastalıkta önemli bir prognostik faktör olarak tanımlanmıştır. Bununla birlikte sepsiste sistolik disfonksiyonun prognostik değeri tartışmalıdır. Daha az çalışılmış olmasına rağmen, diyastolik disfonksiyon septik hastalarda sık görülen bir bulgudur ve yakın zamanda insanlarda kötü sonuçlar ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, şiddetli sepsis ve septik şok olan CPV ile enfekte olan köpeklerde LV sistolik ve diyastolik fonksiyon bozukluklarının prevelansını ve prognostik değerlerini değerlendirmektir. Yoğun bakım ünitesine (YBÜ) kabul edilen ağır sepsis ve septik şoklu 20 CPV bulaştırılmış köpek, kabulden sonraki ilk 3 saat içinde ve daha sonra tedavinin 6. ve 24. saatlerinde ve yoğun bakımdan taburcu gününde transtorasik ekokardiyografi ile prospektif olarak incelendi. Tedavi yanıtına göre, köpekler hayatta kalanlar (n = 14) ve ölenler (n = 6) olarak gruplara ayrıldı. Ortalama yaşın 4,06 (SD 1,06) aylık olduğu ağır sepsis ve septik şoklu CPV ile enfekte olmuş 20 köpek üzerinde, toplam 65 ekokardiyogram gerçekleştirildi. Sistolik disfonksiyon hafif (LVEF,% 41-50) ve orta (LVEF,% 31-40) olarak tanımlandı. Diyastolik fonksiyon değerlendirmesi, Amerikan Ekokardiyografi Cemiyeti kılavuzlarına uygun olarak gerçekleştirildi ve normal, bozulmuş rahatlama (grade I) ve pseudonormal (grade II) olarak derecelendirildi. 28 günlük mortalite için PW-TDI septal MV annulus sistolik (LVs'), erken diyastolik hızlar (e'), EF ve E/A'nın prognostik değeri, hayatta kalanlar ve ölenler arasındaki en iyi ayrımı yapmak için prognostik bir kesme değerinin belirlenmesi adına alıcının çalışma karakteristiği (ROC) eğrisi analizi kullanılarak saptandı.Sistolik ve diyastolik disfonksiyon sırasıyla 3 (%15) ve 14 (%70) hastada mevcuttu ve her iki işlev bozukluğu da 2 (%10) hastada mevcuttu. Sistolik disfonksiyonun bir indeksi olan LVs', ≥9.90 optimum bir kesme noktasında sırasıyla %83.3 (%95 CI: 41.6-98.4) ve %83.3 (%95 CI: 59.8-94.8) değerleri ile hayatta kalanlar ve ölenleri ayırmada en iyi duyarlılık ve özgünlüğü göstermiştir.Diyastolik disfonksiyonun bir indeksi olan e', ≤6.50 optimum bir kesme noktasında sırasıyla %100 (%95 CI: 55.2-100) ve %100 (%95 CI: 78.9-100) değerleri ile hayatta kalanlar ve ölenleri ayırmada en iyi duyarlılık ve özgünlüğü gösterdi. Ağır sepsis ve septik şok ile yoğun bakımda yatan CPV ile enfekte olan köpeklerde, LVs' tarafından belirlenen ekokardiyografik sistolik disfonksiyon mortalitenin artması ile ilişkilendirildi. Ve, e' ile saptanan diyastolik disfonksiyon, sonucun bağımsız bir prediktörü olduğu ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
Canine parvovirus (CPV) represents a disease with intestinal-origin sepsis, and clinical trials in this population may provide information about sepsis that originates from primary epithelial barrier compromise or intestinal ischemia. For this reason, myocarditis is reported not only primarily to CPV but also secondarily to sepsis in dogs with CPV. Cardiac functions are evaluated by several echocardiographic indices. Left ventricular systolic function has been identified as a major prognostic factor for most cardiac diseases. The prognostic value of systolic dysfunction in sepsis, however, remains controversial. Although it has been less studied, diastolic dysfunction is a common finding in septic patients, and it has recently been associated with a poor outcome, in human. The goal of this study was toevaluate the prevalence of LV systolic and diastolic dysfunctions and their prognostic value in CPV-infected dogs with severe sepsis and septic shock. Twenty CPV-infected dogs with severe sepsis and septic shock admitted to the intensive care unit (ICU) were prospectively studied using transthoracic echocardiography within the first 3 hours after admission and thereafter at 6th and 24th hours of the treatment and on the day of dismissal from the ICU. According to the treatment response, the dogs were divided into the survivor (n = 14) and non-survivor groups (n = 6).A total of 65 echocardiograms was performed on the 20 CPV-infected dogs with severe sepsis and septic shock with a mean age of 4,06 (SD 1,06) month. The systolic dysfunction was defined as mild (LVEF, 41%-50%) and moderate (LVEF, 31%-40%). The diastolic function evaluation was performed in accordance with the American Society of Echocardiography guidelinesand graded as normal, impaired relaxation (grade I) and pseudonormal (grade II). The prognostic value of PW-TDI septal MV annulus systolic (LVs'), early diastolic velocities (e'), EF and E/A for 28-day mortality was assessed using receiver operating characteristic (ROC) curve analysis for the determination of a prognostic cut-off value for the best differentiation between survivors and non-survivors. The systolic and diastolic dysfunction was present in 3 (15%) and 14 (70%) patients, respectively, and both types of dysfunction were present in 2 (10%) patients. The LVs', an index of systolic dysfunction, showed the best sensitivity and specificity to differentiate survivors and non-survivors, with values of 83.3% (95% CI: 41.6-98.4) and 83.3% (95% CI: 59.8-94.8), respectively, at an optimum cut-off point of ≥9.90. The e', an index of diastolic dysfunction, showed the best sensitivity and specificity to differentiate survivors and non-survivors, with values of 100% (95% CI: 55.2-100) and 100% (95% CI: 78.9-100), respectively, at an optimum cut-off point of ≤6.50.In the CPV-infected dogs with severe sepsis and septic shock admitted to the ICU, echocardiographic systolic dysfunction determined by LVs' was associated with increased mortality. And, diastolic dysfunction determined by e' was an independent predictor of outcome.