Sepsisli köpeklerde sol ventrikül sistolik, sol ventrikül diyastolik ve sağ ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of left ventricular systolic, left ventricular diastolic and right ventricular functions in dogs with sepsis
  1. Tez No: 518471
  2. Yazar: AYBARS AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD TURGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kardiyoloji, Veteriner Hekimliği, Cardiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Köpeklerin parvovirus enfeksiyonu bağırsak kökenli bir sepsis ile kendini gösterir. Bu nedenle miyokarditis sadece doğrudan CPV-2 kaynaklı değil, aynı zamanda dolaylı yoldan sepsise bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır. Sepsiste LV sistolik disfonksiyonun prognostik değeri halen tartışmalıdır. LV diyastolik disfonksiyon ise septik hastalarda yaygın bir bulgudur ve yakın zamanda insanlarda kötü prognoz ile ilişkilendirilmiştir. RV sistolik disfonksiyon üzerine yapılan çalışmalar ise oldukça azdır. Bu çalışmanın amacı sepsisli köpeklerde LV sistolik, LV diyastolik disfonksiyon ile RV sistolik disfonksiyonun prevalansını ve prognostik önemini değerlendirmektir. Materyal olarak 25 şiddetli sepsis ve / veya septik şok olan köpek (deneme grubu) ile 15 sağlıklı köpek (kontrol grubu) kullanılmıştır. Deneme grubu köpekler yoğun bakım ünitesine alınmış ve transtorasik ekokardiyografi yöntemi kullanılarak yoğun bakıma alındıktan sonraki ilk 3 saat içerisinde, 6. saatte, 24. saatte ve taburcu edilmeden hemen önce incelenmiştir. LV sistolik, LV diyastolik ve RV sistolik disfonksiyon sırasıyla 4 (16%), 16 (64%) ve 15 (60%) hastada tespit edilmiştir. LV diyastolik ve RV sistolik disfonksiyonun beraber görüldüğü hasta sayısı 7 (%28) olarak belirlenmiştir. Tedaviye cevaba göre deneme grubundaki köpekler hayatta kalanlar (n=17) ve ölenler (n=8) olarak iki gruba ayrılmıştır. Hayatta kalanlarla ölenleri en iyi şekilde ayırmak amacıyla prognostik cut-off değerini belirlemek için PW-TDI septal mitral kapak annulus erken diyastolik velosite (E') ve lateral triküspit annulus sistolik velositenin (RVS') 28 günlük mortalitede prognostik önemi ROC eğim analizi kullanılarak hesaplandı. RV sistolik disfonksiyonun bir indeksi olan RVS', ≤8,88'lik optimum cut-off noktasıyla %85,50 ve %82,35'lik değerlerle hayatta kalanlar ve ölenleri ayırmada iyi bir sensitivite ve spesifiteye sahip olduğunu gösterdi. LV diyastolik disfonksiyonun bir indeksi olan E', ≤5,06'lık optimum cut-off noktasıyla %100 ve %94'lük değerlerle hayatta kalanlar ve ölenleri ayırmada en iyi sensitivite ve spesifiteyi gösterdi. Yoğun bakıma şiddetli sepsis ve septik şok tanısıyla alınan köpeklerde RVS' değeriyle belirlenen RV sistolik disfonksiyonun artan mortaliteyle ilişkili olduğu ve E' değeriyle belirlenen LV diyastolik disfonksiyonunun prognozun bağımsız bir belirteci olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Canine parvovirus (CPV) represents a disease with intestinal-origin sepsis. For this reason, myocarditis is reported not only primarily to CPV but also secondarily to sepsis in dogs with CPV. The prognostic value of LV systolic dysfunction in sepsis remains controversial. LV diastolic dysfunction is a common finding in septic patients, and it has recently been associated with a poor outcome, in human. The goal of this study was to evaluate the prevalence of LV systolic and diastolic dysfunctions and RV systolic dysfunction and their prognostic value in CPV-infected dogs with severe sepsis and septic shock. 25 dogs with severe sepsis and septic shock (experimental group) and 15 healthy dogs (control group) were used as the materials. The experimental group of dogs admitted to the intensive care unit (ICU) were prospectively studied using transthoracic echocardiography within the first 3 hours after admission and thereafter at 6th and 24th hours of the treatment and on the day of dismissal from the ICU. The LV systolic, LV diastolic and RV systolic dysfunction was present in 4 (16%) 16 (64%) and 15 (60%) patients, respectively, and both types of dysfunction (LV diastolic and RV systolic) were present in 7 (%28) patients. According to the treatment response, the dogs were divided into the survivor (n = 17) and non-survivor groups (n = 8). The prognostic value of PW-TDI septal MV annulus early diastolic velocities (E') and PW-TDI lateral TV annulus sistolik (RVS') velocities for 28-day mortality was assessed using receiver operating characteristic (ROC) curve analysis for the determination of a prognostic cut-off value for the best differentiation between survivors and non-survivors. The RVS', an index of RV systolic dysfunction, showed the good sensitivity and specificity to differentiate survivors and non-survivors, with values of % 87,50 ve % 82,35 respectively, at an optimum cut-off point of ≤8,88. The E', an index of diastolic dysfunction, showed the best sensitivity and specificity to differentiate survivors and non-survivors, with values of %100 and %94, respectively, at an optimum cut-off point of ≤5,06. In the CPV-infected dogs with severe sepsis and septic shock admitted to the ICU, echocardiographic RV systolic dysfunction determined by RVS' was associated with increased mortality. And, LV diastolic dysfunction determined by E' was an independent predictor of outcome.