Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde prematüre bebeği yatan annelerde stres düzeyi ve hemşire ebeveyn destek düzeyi ile ilişkisi
Relationship of level of nurse parent support and the stress levels of mothers of premature infants hospitalized in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 478953
  2. Yazar: SEVİNÇ AKKOYUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma YYBÜ'de prematüre bebeği yatan annelerde stres ve hemşire ebeveyn destek düzeyi ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Araştırma Konya'da bulunan iki tıp fakültesi hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde (YYBÜ) prematüre bebekleri yatan 106 annenin katılımıyla gerçekleşti. Araştırma verileri 23 Mart-26 Haziran 2017 tarihleri arasında anne bilgi formu, PSS:NICU (Parental Stressor Scale:Neonatal Intensive Care Unit- Anne-baba stres ölçeği:YYBÜ) ve NPST (Nurse-Parent Support Tool- Hemşire Ebeveyn Destek Anketi) kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi, ANOVA (F) testi, pearson korelasyon ve lineer regresyon analizi kullanıldı. Prematüre bebeğe sahip annelerin en yüksek stres düzeyi PSS:NICU anne-baba rolü alt boyutunda olduğu görüldü. Hemşire ebeveyn destek puanı orta düzeyde bulundu. Solunum cihazına bağlı olan ve parenteral yolla beslenen bebeklerin annelerinin stres düzeyini artırdığı bulundu (p0,05). Sonuç olarak bebeğin solunum ve beslenme durumunun annelerin stres düzeyini artığı belirlendi. Gelir durumu ve çocuk sayısının annelerin hemşire destek düzeyini etkilediği bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to assess as descriptive and relationship design to determine the relation of the stress level of mothers whose premature infants hospitalized in neonatal intensive care unit (NICU) and their nurse-parent support level with the variables. The study was conducted with the participation of 106 mothers whose premature infants hospitalized the NICUs at two medical faculty hospitals in Konya. The study data were collected between March 23 and June 26 2017, using the maternal information form, PSS:NICU (Parental Stress Scale:NICU), NPST (Nurse Parent Support Tool). Numbers, percentage, mean, standard deviation, t-test, ANOVA (F) test, pearson correlation and linear regression analysis were used in the analysis of the data. Mothers with premature infants were found to have the highest parental stress level in the PSS: NICU parental role subscale. Their nurse-parent support scores were found to be moderate. The infants who were dependent on respiratory device and fed in parenteral route were found to increase the stress level of mothers (p0,05). As a result, it was determined that respiratory and nutritional status of the infant increased the stress level of mothers. Furthermore, it was found that income status and number children of the mothers affected the level of nurse support received by them.