Prematüre bebeği yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan annelerin anksiyete, depresyon, stres ile maternal bağlanma arasındaki ilişki
The relationship between anxiety, depression, stress and maternal attachment of mothers whose premature babies are in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 910567
  2. Yazar: BÜŞRA KAFADAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KAHYAOĞLU SÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Araştırma, prematüre bebeği yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan annelerin anksiyete, depresyon, stres ile maternal bağlanma düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntemler: Kesitsel tipte bu araştırma, İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1., 2., ve 3. Düzey Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde, Kasım 2021- Aralık 2022 tarihleri arasında yürütüldü. Prematüre bebeği yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan n= 175 anne çalışmaya dahil edildi. Veri toplama formu, Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ), Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği (DASS-21) kullanıldı. Bulgular: Çalışmada prematür bebeklerin yenidoğan yoğun bakım ünitesi basamağı incelendiğinde; %14.9'unun 1.basamakta, %39.4'ünün 2. basamakta, %45.7'sinin ise 3. basamakta tedavi gördüğü belirlendi. Yenidoğan yoğun bakım ünitesi basamaklarına göre annelerin DASS-21 Anksiyete-Depresyon-Stres puanlarının karşılaştırılma sonuçlarına göre; yenidoğan yoğun bakım ünitesi 3. basamaktaki annelerin anksiyete puanının (ort=7.76) 1. basamaktakilerden (ort=4.19) daha yüksek, stres puanı (ort=8.65) 1. basamaktakilerden (ort=5.38) daha yüksek, depresyon puanı (ort=7.31) 1.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The research was conducted to reveal the relationship between anxiety, depression, stress and maternal attachment levels of mothers whose premature babies were hospitalized in the neonatal intensive care unit. Material and Methods: This cross-sectional study was conducted in the 1st, 2nd, and 3rd Level Neonatal Intensive Care Units of Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital between November 2021 and December 2022. Mothers whose premature baby was hospitalized in the neonatal intensive care unit n = 175 were included in the study. Data collection form, Maternal Attachment Scale (MAS), Depression, Anxiety, Stress Scale (DASS-21) was used. Results: When the neonatal intensive care unit steps of premature babies were examined in the study; It was determined that 14.9% received treatment in the first step, 39.4% in the second step, and 45.7% in the third step. According to the comparison results of mothers' DASS-21 Anxiety-Depression-Stress scores according to neonatal intensive care unit levels; The anxiety score (mean=7.76) of mothers in the 3rd level of the neonatal intensive care unit was higher than those in the 1st step (mean=4.19), their stress score (mean=8.65) was higher than those in the 1st step (mean=5.38), their depression score (mean=7.31) was higher.