Yumurtaya verilen bisfenol a 'nın, tavuklarda timusun gelişimi ve perifer kan alfa naftil asetat esteraz pozitif lenfosit oranı üzerindeki etkilerinin histolojik ve enzim histokimyasal metodlarla belirlenmesi
The determination of effects of in ovo administrated Bisphenol A on the development of thymus and proportion of alpha-naphthyl acetate esterase enzyme lymphocyte by means of histological and enzymehistochemical methods in chicken
  1. Tez No: 478956
  2. Yazar: DİDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZNURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı yumurtaya verilen Bisfenol A'nın, tavuklarda timusun gelişimi ve perifer kan alfa naftil asetat esteraz pozitif lenfosit oranı üzerindeki etkilerinin histolojik ve enzimhistokimyasal metodlar kullanarak belirlemektir. Bu amaçla Isa Brown ırkı yumurtacı tavuklara ait 310 adet her biri 50-55 gr ağırlağında olan döllü yumurta kontrol, taşıyıcı kontrol, 50, 100, 250 μg/yumurta BPA olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Test solüsyonları inkübasyondan önce yumurta sarısına enjekte edildi. Kuluçkanın 13, 18 ve 21. günlerinde her gruptan 10'ar adet yumurta açıldı ve elde edilen embriyolardan kan ve timus doku örnekleri alındı. Kuluçkanın 13. 18. ve 21. günlerinde BPA uygulanan gruplarda kontrol grubuna göre timus dokusunun embriyonik gelişiminin geri olduğu tespit edildi. Aynı zamanda BPA verilen gruplarda lenfoid dokunun daha az hücre yoğunluğuna sahip olduğu ve ANAE pozitif lenfositlerin sayıca azaldığı dikkati çekti.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to the determination of effects of in ovo administrated Bisphenol A on the development of thymus and proportion of alpha-naphthyl acetate esterase enzyme lymphocyte by means of histological and enzymehistochemical methods in chicken.For this purpose, 310 fertile eggs of Isa Brown laying parent stock were divided into 5 groups as control, vehicle-vehicle-control, 50,100, and 250 μg/egg BPA. Test solutions were injected into yolk before incubation. At the 13th, 18th and 21th days of incubation, 10 eggs were opened from each group and blood and thymus tissue samples were taken from the obtained embryos. On the 13th, 18th and 21th days of incubation, BPA-treated groups were found to be retarded embryonic development of thymus tissue compared to the control group. At the same time, in BPA-treated groups, lymphoid tissue had less cell density and the number of ANAE positive lymphocytes decreased.