İnfertil erkeklerde obeziteye bağlı sperm apopitozunun ve dna hasarının değerlendirilmesi
Assessment of obesity-related sperm apoptosis and dna damage in infertile men
  1. Tez No: 478957
  2. Yazar: NAZLI GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bir takım tutarsızlıklarla birlikte, obezitenin sperm parametrelerini olumsuz yönde etkilediği birçok çalışma tarafından bildirilmiştir ancak vücut ağırlığının oksidatif DNA hasarı ve apopitoz üzerindeki etkileri hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu çalışma, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Kliniği'ne ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Kliniği'ne infertilite şikayeti ile gelen, spermiogram testi yapılan, sigara ve alkol kullanmayan, operasyon (varıkosel gibi) geçirmeyen, kemoterapi, radyoterapi gibi bir tedavi almayan, sperm parametrelerini değiştirdiği bilinen başka bir neden olmaksızın, 25-40 yaş aralığında bulunan, World Health Organization (WHO, Dünya Sağlık Örgütü) VKİ kriterlerine göre obez sınafına giren 20 birey ile normal kilolu sınıfına giren 20 (kontrol grubu) bireyin onayı alınarak, erkek obezitesinin, sperm kalitesini, morfolojisini, apopitozu ve oksidatif DNA hasarını nasıl etkilediği değerlendirilmek için yapılmıştır. Apopitozu belirlemek için; effektör kaspazlardan 3 ve başlatıcı kaspazlardan 8 ve 9 kullanılarak immunhistokimya boyama ile bakılmıştır. Oksidatif DNA hasarını belirlemek için; oksidatif DNA hasarına özgün, yan ürün olan 8-OHdG (8-hidroksideoksi guanozin) oranlarına immunhistokimya bayama ile bakılmıştır. Yapılan bu çalışmada, obez bireylerde, motilitenin, sperm konsantrasyonunun, apopitozu belirten kaspaz 3-8-9 değerlerinin ve teratozoospermi indeksinin anlamlı (p˂0,05) düzeyde yüksek olduğu, oksidatif DNA hasarını gösteren 8-OHdG değeri istatistiksel olarak anlamlı olmamakla (p>0,05) birlikte obez bireylerde daha yüksek olduğu, ayrıca normal morfolojiye sahip sperm miktarının anlamlı (p˂0,05) düzeyde az olduğu gözlmlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with some inconsistencies, It has been reported by several studies that obesity adversely effects sperm parameters, but little is known about the effects of body weight on oxidative DNA damage and apoptosis. This study was done to determine the effects of male obesity on sperm quality, morphology, apoptosis and oxidative DNA damage by approval of 20 individuals in normal weight range and 20 individuals who are considered obese by BMI standards of World Health Organisation (WHO). The individuals were chosen among the ones who came to IVF Clinic of Selcuk University Medical Faculty Hospital and IVC Clinic, Health Sciences University, Konya Training and Research Hospital with complaints of infertility who had semen analysis test, who doesn't smoke or drink alcohol, who didn't have an operation (such as varicocele), who isn't undergoing chemotherapy or radiotherapy and without any known causes of change in sperm parameters, who is between the ages of 25-40. To determine apoptosis, immunhistochemical staining was used with Efflux caspases 3 and initiator caspases 8 and 9. To determine oxidative DNA damage, immunhistochemical staining was used to check 8-OHdG (8-hydroxy-2' -deoxyguanosine) which is a marker of oxidative DNA damage. In this study, motility, sperm concentration, levels of caspase 3-8-9 which is an indication of apoptosis and teratozoospermia indices were found to be significantly higher (p˂0.05) and 8-OHDG values showing oxidative DNA damage were found to be higher without statistically significant (p> 0 , 05), and the number of sperm with normal morphology was significantly lower (p˂0.05) in obese individuals.