Nonobstrüktif azospermik hastalarda beden kitle indeksinin testis histolojisi üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of body mass index on testicular histology in the patients with nonobstructive azoospermia
  1. Tez No: 643884
  2. Yazar: EKİN KUNTSAL DERTSİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ŞİRVANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnfertilite, çiftlerin 1 yıl süreyle korunmasız cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamaması olarak tanımlanır. Toplum sıklığı %10-15 olup giderek artma eğilimi göstermektedir. Erkek infertilitesi tanısı fizik muayene ve kanda hormon (FSH, LH, testosteron) düzeylerine bakılması ile beraber en az iki kez olmak üzere yapılan semen analizinin WHO kriterlerine göre değerlendirilmesi ile konulur. Semen analizinde sperm bulunamaması azospermi olarak isimlendirilir. Azospermi genel erkek popülasyonunun %1'inde, infertil erkek popülasyonunun %10-15'inde görülmektedir. Azospermi obstrüktif ve nonobstrüktif olarak iki gruba ayrılır. Azospermik erkeklerde tedavi amaçlı mikrodiseksiyon testiküler sperm ekstraksiyonu (micro- TESE) gibi cerrahi yöntemler uygulanmakta ve testis dokusunda matür sperm aranmaktadır. Bu işlem sayesinde testis dokusunda sperm bulunması halinde çocuk sahibi olabilme imkânı ortaya çıkmıştır. Obezite genetik ve çevresel faktörler sonucu ortaya çıkan metabolik bir hastalıktır. BKİ'nin (beden kitle indeksi) 25 kg/m2 üzerinde olması fazla kilolu, 30 kg/m2 üzerinde olması obezite olarak tanımlanır. Beden kitle indeksinin yüksek olması durumunda oligospermi ve azospermi prevelansının daha yüksek olduğunu ayrıca reprodüktif hormon profilini bozduğunu gösteren çalışmalar olduğu gibi etkisinin olmadığını gösteren çalışmalar da mevcuttur. Bu bağlamda obezite ve erkek infertilitesi ilişkisini tam olarak aydınlatma konusunda çalışmalar sürmektedir. Tez çalışmamızda BKİ'nin nonobstrüktif azospermik erkeklerde reprodüktif hormon profili (FSH, LH, testosteron), m-TESE başarısı, testis dokusunda apoptoz ve proliferasyon üzerine bir etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır. Ancak bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda testis dokusunda apoptoz ve proliferasyonu göstermek için uygulanan TUNEL ve PCNA yöntemlerine ait sonuçların m-TESE başarısı ve testis histolojisi ile ilişkisinin anlamlı bulunması bu yöntemlerin testis histolojisini m-TESE ile sperm eldesinde olası prediktif faktör olarak desteklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Infertility is defined as not being able to conceive a child as a couple without using any contraception after at least one year. %10-15 of population is infertile and it tends to increase. The diagnosis of male infertility is made by physical examination, hormonal status and spermiogram analysis according to WHO. Azoospermia is defined as no sperm in semen. It is found in %1 of general male population and %10-15 of infertile male population. If there is an obstruction in the male genital tract, its called obstructive azoospermia, otherwise it is nonobstructive azoospermia. Assisted reproductive technology is used to treat infertility. Surgical techniques like microdissection testicular sperm extraction (micro-TESE) are used for azoospermia in order to find mature sperm in the testicular tissue. These treatment options give the infertile men an opportunity to have a child. Obesity is a metabolic disorder caused by genetic and environmental factors. Body mass index greater than 25 kg/m2 is categorized as overweight and 30 kg/m2 or greater is categorized as obesity. Some studies show that the prevalence of oligospermia and azoospermia is higher in obese male population and obesity impairs reproductive hormonal status of men but there are also studies that show obesity has no significant effect on male hormonal status, semen analysis or m-TESE results. The exact mechanism between obesity and male infertility is not fully understood and more studies are in progress. Our results show no significant effect of body mass index on male reproductive hormonal status (FSH, LH, testosterone), m-TESE sperm retrieval, apoptosis and proliferation in testicular tissue. More studies are needed to clarify this relationship. TUNEL and PCNA immunohistochemical methods are used in our study to analyse apoptosis and proliferation in testis. The results are found to be statistically significant with m-TESE sperm retrieval success and testicular histology. These methods are considered to be supportive predictive factors for successful sperm retrieval.