Varfarin tedavisi alan hastaların tedaviye yönelik memnuniyet algıları
Satisfaction perception towards treatment of patients who receive warfarin therapy
- Tez No: 478961
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tromboembolik olayların önlenmesi veya tedavisi için oral yolla kullanılan varfarin, hayati önemine ve yaygın kullanımına rağmen terapötik aralığı dar olup etkinliği birçok faktöre bağlıdır ve düzenli kan testleri gereklidir. Tedavi ile ilgili birçok fizyolojik ve psikolojik etmen memnuniyetsizliğe yol açmaktadır. Araştırma; varfarin tedavisi alan hastalarda tedaviye yönelik memnuniyet algılarını incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Konya'daki bir üniversite hastanesinin kardiyoloji ve kalp-damar cerrahisi polikliniği ve kliniklerinde araştırma kriterlerine uygun toplam 192 hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında 20 sorudan oluşan Anket Formu ve DUKE Antikoagülan Memnuniyet Ölçeği (DAMÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22 paket programından yararlanılmıştır. Elde edilen veriler sayı, yüzde ve ortalama olarak gösterilmiş, ikili gruplar için bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi, üçlü gruplar için tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Antikoagülan memnuniyet düzeyine etkisi olan değişkenleri bir arada değerlendirmek için çoklu regresyon (backward) analizinden yararlanılmıştır. Verilerin toplanması için gerekli etik kurul, kurum izni ve hasta onamları alınmıştır. Araştırmaya alınan bireylerin yaş ortalaması 59,44±13,50 olup, %66,1'i kadın, %82,8'i evli ve %59,9'u ilköğretim mezunudur. Çalışmaya katılan bireylerin DAMÖ puan ortalaması 61,71±19,34; kısıtlılıklar alt boyutundan 25,27±10,32, yükler ve zorluklar alt boyutundan 22,01±10,65, olumlu etkiler alt boyutundan ise 14,4±6,65'dir. Hastalarda INR kontrolü ile antikoagülan memnuniyeti arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Warfarin is used orally for the prevention or treatment of thromboembolic events, despite its vital importance and widespread use, the therapeutic range is narrow and efficacy is dependent on many factors and regular blood tests are required. Many physiological and psychological factors related to treatment lead to dissatisfaction. The study was conducted as a descriptive and correlational to examine the satisfaction perception towards treatment in patients receiving warfarin treatment. An university hospital's cardiology and cardiovascular surgeon policlinics and clinics in Konya in accordance with the criteria of the study of a total of 192 patients have formed the sample of the study. The questionnaire form consisting of 20 questions and the Duke Anticoagulation Satisfaction Scale (DASS) were used to collect the data. SPSS 22 package software was used for analyzing the data. The obtained data were shown as number, percentage and mean and independent t-test, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test for dual groups, and one-way variance analysis for triple groups was used. The multiple regression (backward) analysis was used to evaluate the variables that were influential to the anticoagulant level of satisfaction. Ethics committee, institutional permission and patient approvals were collected for the collection of data. The average age of the individuals surveyed is 59,44 ± 13,50, 66,1% is women 82,8% is married and 59,9% is graduated from primary school. The mean score of the participants the DASS in the study was 61, 71 ± 19,34; 25,27 ± 10,32 for the limitations, 22,01 ± 10,65 for the burdens and difficulties, and 14,4 ± 6,65 for the positive effects subscale. There was no significant relationship between INR control and anticoagulant satisfaction in patients (p> 0,05).