MCF 7 meme kanseri hücrelerindeki mikro RNA üzerinde TGF-β etkisi
TGF-β effect on microRNA in MCF 7 breast cancer cells
  1. Tez No: 478965
  2. Yazar: ABDURRAHMAN SÜHA CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
TGF-β hücrenin proliferasyonu, diferansiasyonu, motilitesi, adhezyonu ve ölümü gibi birçok hücresel süreçleri düzenleme yeteneğine sahiptir. Bu fizyolojilerde oluşabilecek bozukluklar sonucunda aralarında kanser, osteoartrit, diabet gibi birçok hastalıkla da ilintili olduğu bilinmektedir. Bu çalışma, TGF-β'nın MCF7 insan meme kanseri hücresi miRNA'ları profilleri üzerine uygulamasının etkilerini incelemektedir. Çalışmamızda, MCF-7 hücreleri TGF-β'nın farklı saatlerde (2, 4, 6, 24 ve 48) ile tek dozda (16 ng/ml) muamele edildi. Daha sonra total RNA, Roche yüksek saf miRNA İzolasyon Kiti (Roche Diagnostics) kullanarak izole edildi ve hücre lizatlarından cDNA sentezlendi. Gerçek zamanlı qPCR için 84 adet miRNA ekspresyonu, BioMarkTM 96,96 Dynamic Array (Fluidigm Corporation) ile saptanmıştır. İstatistiksel analiz Biogazelle en qase Plus 2,0 yazılımı kullanılarak yapıldı. Göreceli gen ekspresyonu değerlerinin tayini 2-ΔΔCt yöntemi (numunenin normalize edilmiş Ct (eşik döngüsü ) değeri- kontrolün normalize edilmiş Ct değeri) kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
TGF-β has the ability to reverse many cell processes such as cell proliferation, differentiation, motility, adhesion, and death. As a result of the disorders that may occur in these physiologists, it is known that they are related to many diseases such as cancer, osteoarthritis and diabetes. This study examines the effects of TGF-β on the profiles of MCF7 human breast cancer cell miRNAs. In our study, MCF-7 cells at different times of TGF-β (2, 4, 6, 24 and 48) with a single dose (16 ng/ml) were treated. Then total RNA was isolated by using Roche High Pure miRNA Isolation Kit (Roche Diagnostics) and cDNA was synthesized from cell lysates. The expressions of 84 miRNAs were determined by The BioMarkTM 96.96 Dynamic Array (Fluidigm Corporation) for real-time qPCR. Statistical analysis was performed using the Biogazelle's qbase PLUS 2.0 software. Determinations of relative gene expression values were carried out by using the 2-∆∆Ct method (normalized threshold cycle (Ct) value of sample minus normalized Ct value of control).