Şap hastalığı virüsü serotip A nepal-84 (G-VII) suşu ile enfekte kuzularda gözlenen patolojik bulgular
Pathologic findings in lambs infected with foot and mouth disease virüs serotype a nepal-84 (G-VII) strain
- Tez No: 478972
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Şap hastalığının (FMD) morbiditesinin çok yüksek olması nedeniyle salgınların önüne geçilebilmesi ve kayıpların azaltılmasında hızlı teşhis, özellikle hastalığın ilk çıkışında son derece önemlidir. Bu nedenle çalışmada şap hastalığı virüsü (FMDV) serotip A Nepal -84 suşuna ilgili miyokarditis formu sonucu ölen kuzuların kalp dokusu örneklerinde immunohistokimyasal (IHC) metodla hastalığın hızlı teşhis edilebilirliği araştırıldı. Bu maksatla Şap Enstitüsü tarafından FMDV serotip A Nepal-84 suşu enfeksiyonundan öldüğü belirlenen 30 adet kuzuya ait kalp, akciğer, karaciğer ve böbrek lezyonları ile ilgili makroskobik bulgular kaydedilerek, histopatolojik ve immunohistokimyasal yöntemlerle incelendi. Makroskobik olarak, kalp kasında etrafı hiperemik bir çizgi ile çevrili değişik büyüklükte solgun alanlar dikkati çekti. Akciğerlerin genel olarak hiperemik ve volümünöz olduğu, trake ve bronşlar içerisinde köpüklü bir sıvı, karaciğerlerin konjesyone, şişkin ve kenarlarının kütleştiği, böbreklerin ise şişkin ve konjesyone olduğu belirlendi. Histopatolojik olarak kalp kası hücrelerinde hiyalin dejenerasyonu ve nekroz ile lenfohistiyositer miyokarditis bütün olgularda gözlendi. Akciğerlerde hiperemi, alveol ve bronşiollerde ödem, interlobüler septumda kalınlaşma, karaciğerlerde hiperemi ve sinuzoidlerde genişlemeler, hepatositlerde şişkinlik ve sentrilobüler yağlanma, böbreklerde ise proksimal tubul epitellerinde nekroz ve deskuamasyonlar tespit edildi. Ayrıca iki olgudan alınmış olan dilde spinozum hücrelerinde belirgin bir hidropik dejenerasyon gözlendi. IHC boyamalarda 30 olgunun tamamında yoğun olarak makrofajlar ve miyositler ile epikardiyal hücrelerin çekirdek ve sitoplazmalarında antijen pozitifliği ifade eden kahverengimsi, küçük granüller halinde görüldü ve FMDV serotip A Nepal-84 (G-VII) yönünden antijen pozitif olarak değerlendirildi. Serotip A Nepal-84 suşu ile enfekte 30 adet kuzuda yapılan bu çalışmada şap hastalığına işaret eden makroskobik ve histopatolojik bulguların yanı sıra, olguların tamamında IHC yöntemi ile antijen pozitifliğin belirlenmiş olması, hastalığın erken teşhisinde IHC yönteminin tercih edilebileceğini ve böylece hastalıkla mücadelede önemli katkılar sağlayacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid diagnosis is crucial to prevent and control outbreaks, especially at the first appearance of the disease, due to the high morbidity of foot-and-mouth disease (FMD). In this study, we investigated the rapid detection of FMD virus (FMDV) in heart tissue samples of lambs with myocarditis by an immunohistochemistry (IHC) protocol. Sampled lambs were died in FMD outbreaks due to FMDV serotype A Nepal-84 strain. For this purpose, macroscopic findings were recorded from heart, lung, liver and kidney lesions of lams (n=30) which were determined to have died due to FMDV serotype A Nepal-84 strain infection by the Şap Institute (Turkey). All samples were examined by histological and immunohistochemical methods. Macroscopically, various sized pale areas in a hyperaemic line around the heart were recorded. At necropsy, hyperaemic and voluminous lungs, foamy fluid in the trachea and bronchi, enlarged and congested liver and kidney were observed. Histopathologically, lymphocytic myocarditis was observed in all cases including hyaline degeneration and necrosis in muscle cells of the heart. Furthermore, hyperaemia of the lungs, oedema of the alveoli and bronchioles, thickening of the interlobular septum, hyperaemia of the liver and enlargement of the sinusoids, swelling of the hepatocytes and centrilobular lubrication, necrosis and desquamation of the kidney proximal tubule epithelium were detected. In addition, pronounced hydropic degeneration of the spinosome cells in two tongue samples was observed. By IHC staining, intensive macrophages and monocytes in all cases (n=30) and brownish, small granules were identified in the cytoplasm and nuclei of epicardial cells that expressing antigen positivity, therefore they were evaluated as antigen positive for FMDV serotype Nepal-84 (G-VII). In this study, lambs infected with FMDV serotype A Nepal-84 strain were investigated. In all cases (n=30), macroscopic and histopathologic findings indicating that FMD were confirmed by determination of antigen positivity by IHC. In conclusion, IHC method could be preferred in the early diagnosis of the disease and thus it would provide significant contributions to prevent and control of the disease.