Ayak bileğine uygulanan kinezyo bantlamanın postural salınıma etkisi
The effect of kinesio taping applied to the ankle on postural sway
  1. Tez No: 478978
  2. Yazar: YASEMİN AĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEKİN ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada taekwondo sporcularında ayak bileğine uygulanan kinezyo bantlamanın postural salınıma etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, 12 bayan ve 12 erkek olmak üzere 24 taekwondo sporcusu olan üniversite öğrencileri oluşturmuştur. Çalışmaya ayak bileğinde herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan bireyler dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 21,00 ± 1,53, vücut ağırlığı ortamlamaları 63,41 ± 9,41 kg, boy uzunluğu ortalamaları 1,73 ± 0,07 cm ve spor deneyimi ortalamaları 6,58 ± 0,45 yıl olarak belirlenmiştir. Araştırmada denekiçi model uygulanmıştır. Denekler rastgele olarak iki gruba ayrılmıştır. Kinezyo bant uygulaması bireylerin perenous longus, perenous brevis ve tibiofibular ligamentini destekleyici şekilde uygulanmıştır. Deneklerin kinezyo bantlı ve kinezyo bantsız denge ölçümleri alınmıştır. Deneklerden kinezyo bant uygulamasından sonra ortalama 50 dakika beklemeleri istenmiştir. Denekler bekleme sonrasında denge ölçümüne alınmışlardır. Denge ölçümü Biodex Balance System ile yapılmıştır. Gözler açık (GA) ve gözler kapalı (GK) bir şekilde yapılan ölçümler sonucunda overal stability index, anterior- posterior index, medial- lateral index değerleri kaydedilmiştir. Deneklerin bantlı ve bantsız verilerinin karşılaştırılmasında GA koşul için Wilcoxon testi, GK koşul için bağımlı gruplar için t- testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları değerlendirildiğinde, kinezyo bant uygulaması ile tüm bireylerde GA karşılaştırmalarda anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the effect of kinesio taping applied to the ankle on postural sway on taekwando athletes. Twenty-four teakwondo athletes (12 male, 12 female) vooluntared to participant the study. Subjecs had no any ankle injury. It is designated that the subjects' average age was 21.00 ± 1.53, the average body weight was 63.41 ± 9.41 kg, the average height was 1.73 ± 0.07 cm and the average year of experience in sports was 6.58 ± 0.45 years. A within-subjects design was applied in the recent study. All measurements were randomly taken in two condition: with kinesio tape and witout kinesio tape. Kinesio taping application was conduced as supporting to the subjects' perenous longus, perenous brevis and tibiofibular. It was asked from the subjects to wait approximately 50 minutes after the application of kinesio taping. After waiting for 50 minutes, the subjects were taken for balance measurements. Biodex Balance System was used to meansure subjects' balance performance. As a result of the balance measurements that were taken as eyes open (EO) and eyes closed (EC), overal stability index, anterior- posterior index, medial- lateral index values were recorded. While comparing the data of the subjects' with and without taping, 2-Related Samples test on EO data, Paired Samples T test on EC data are used. When the results of the research are estimated, a significant difference is observed on all EO comparisons with kinesio taping application (p>0.05).