Sağlık çalışanlarında güçlendirme, başarı güdüsü ve etik liderlik ilişkisi
The relationship between employee empowerment, achievement motive and ethics leadership
- Tez No: 478977
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada sağlık çalışanlarında güçlendirme çalışmaları üzerinde başarı güdüsü ve etik liderlik ilişkisi incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmamızın ilk bölümünde sağlık çalışanlarında güçlendirme çalışmaları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde başarı güdüsü kavramı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise etik liderlik ve ilişkisi irdelenmiştir. Son bölümde ise araştırma yer almaktadır. Bu çalışma Selçuk Üniversitesi Selçuk Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesinde çalışan sağlık çalışanları araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Örneklem seçimi konusunda kullanılan ölçeklerdeki soru sayısının 5-10 katı arasında örneklem seçilmesine dikkat edilmiştir. Çalışmanın uygulanması aşaması için basit-rastgele örneklem yöntemi kullanılarak yasal izinler alınarak uygulanmıştır. Araştırma anket formunda demografik soru formu, personel güçlendirme ölçeği, başarı güdüsü ölçeği ve etik liderlik ölçeği bulunmaktadır. Araştırmanın regresyon sonuçlarına bakıldığında personel güçlendirme arttıkça, başarı güdüsü yükselmektedir. Başarı güdüsündeki değişimin yaklaşık %5 personel güçlendirme etkileşiminden kaynaklanmaktadır. Personel güçlendirme arttıkça etik liderlik yükselmektedir. Etik liderlikteki değişimin yaklaşık %5 personel güçlendirme etkileşimiyle açıklanmaktadır. Başarı güdüsü arttıkça, etik liderlik yükselmektedir. Etik liderlikteki değişimin yaklaşık %15 başarı güdüsünün etkileşimiyle açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, it has been aimed to examine the relations of the empowering healthcare personnel's achievement motivation and ethical leadership. With this goal, the first section of our work has dwelt on the practices of empowering healthcare personnel. In the second section the concept of achievement motivation has been examined. In the third part ethical leadership and its relations has been deliberated. Research takes place in the final section. The foundation of this research is formed by the healthcare employees working at the Selcuk University Selcuk Faculty of Medicine Hospital. It has been paid attention to choosing the samples that consist of the numbers of questions that are around five and ten. The work was done by using the simple and random methods in the stage of applying the samples and getting legal permission. The research has been in the forms of demographic survey question forms, employee empowerment measures, achievement motivation measures and ethical leadership measures. Once the investigation's regression results are considered as staff empowerment increases achievement motivation increases as well. The change in achievement motivation is caused approximately %5 by interaction of staff empowerment. As staff empowerment increases ethical leadership rises. About %5 of the change in ethical leadership is explained by interaction of staff empowerment. As achievement motivation rises ethical leadership increases. About %15 of the change in ethical leadership is explained by interaction of achievement motivation.