İnmeli hastalarda ayak ve ayak bileğine uygulanan kinezyo bantlama tekniğinin denge üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of kinesiotaping technique on balance applied on the foot and ankle in patients with stroke
- Tez No: 339642
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU GÜÇLÜ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma inmeli hastaların dengelerini benzer yaştaki bireylerin dengeleri ile karşılaştırmak ve inmeli hastalarda kinezyo bantlama tekniğinin denge üzerine etkilerini incelemek amacı ile planlandı. Çalışmaya inme tanısı konmuş, Modifiye Rankin Ölçeğine göre ?3 olan ve yaş ortalaması 53 (44-63) yıl olan 19 inmeli hasta ile yaş ortalaması 52 (40.75-61.75) yıl olan 16 sağlıklı olgu alındı. Olguların dengeleri Bilgisayarli Dinamik Postürografi (Neurocom International, Inc Clackamas, SMART Balance Master) ile değerlendirildi. Denge analizlerinde; Duyu Organizasyon Testi, Adaptasyon Testi, Kararlılık Sınırları Testi ve Ritmik Ağırlık Aktarma Testi kullanıldı. İnmeli hastalar ile benzer yaştaki bireylerin dengelerini karşılaştırmak için yapılan incelemelerde Duyu Organizasyon Testinde, Adaptasyon Testinde, Kararlılık Sınırları Testinin; son nokta mesafesi, maksimum sapma, doğrusal kontrol parametrelerinde, Ritmik Ağırlık Aktarma Testinin; öne, arkaya ağırlık aktarma parametrelerinde istatistiksel olarak fark gözlenirken (p0.05). İnmeli hastalarda kinezyo bantlama uygulaması ile kinezyo bantlama uygulaması olmadan yapılan denge analiz sonuçları karşılaştırıldığında Duyu Organizasyon testinin 3, 4, 5 ve 6. durumlarında ki denge puanlarında ve bileşik denge puanında gelişme olduğu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effects of kinesiotaping technique on balance in patients with stroke and compare the balance of stroke patients with the balance of healthy subjects with similar age. 19 patients diagnosed with stroke with a mean age of 53 (44-63) years and a score of ? 3 according to the modified Rankin Scale and 16 healthy subjects with a mean age of 52 (40.75-61.75) years were included in the study. The Patients balance was evaluated before and after Kinesiotaping application by using the computerized dynamic posturography (NeuroCom International, Inc., Clackamas, SMART Balance Master). In the balance analysis, Sensory Organization Test, Adaptation Test, Limits of Stability Test and the Rhythmic Weight Shifting Test were used. In the examinations carried out to compare the balance of stroke patients and Individuals with similar age, statistically significant differences (p 0.05).