11-15 yaş çocuklarda fiziksel aktiviteye katılımı engelleyen faktörler
Factors preventing physical activity participation in 11-15 years old children
- Tez No: 657952
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN YONCALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araştırmada; 11 - 15 yaş arası çocukların toplumsal, fiziksel, psikolojik birçok yönden gelişimini etkileyen fiziksel aktiviteye katılmaya engel olan faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma, betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2019-2020 eğitim öğretim yılında Ankara ilindeki özel okullarda ve devlet okullarında öğrenim gören 170'i kız, 130'u erkek olmak üzere toplam 300 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen verilerin toplanması için Özbek (2019) tarafından tasarlanan“Fiziksel Aktivitelere Katılmayı Engelleyen Faktörler Ölçeği (FİZAKEFÖ)”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için SPSS 18 paket programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların demografik özelliklerine ait dağılımları belirlemek için frekans ve yüzde analizi kullanılmıştır. Değişkenlerin normallik sınamasını değerlendirmek için Shapiro-Wilk testi yapılmıştır. Elde edilen veriler normal dağılım göstermediğinden parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Demografik özelliklerden cinsiyet değişkenine göre ölçek faktörlerinin analizinde Mann-Whitney U testi; yaş, spor geçmişi, aile maddi geliri, spor yapılan gün sayısı, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumu değişkenlerine göre ölçek faktörlerinin analizinde ise Kruskal Wallis testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research; The factors that affect the social, physical and psychological development of children between the ages of 11 and 15that preventtheir participation in physical activity have been attempted to be determined.o. This study is a descriptive research study. The working group of the research consists of a total of 300 students, 170 of whom are girls and 130 of them are boys, studying in private schools and public schools in Ankara in the 2019-2020 academic year. The“Factors Preventing Participation in Physical Activities Scale (FİZAKEFÖ)”designed by Özbek (2019) was used to collect the data obtained in the study. SPSS 18 package program was used to analyze the data obtained in the study. Frequency and percentage analysis were used to determine the distributions of the demographic characteristics of the participants. The Shapiro-Wilk test was used to evaluate the normality test of the variables. Nonparametric tests were used since the data obtained did not show normal distribution. Mann-Whitney U test was utilized in the analysis of scale factors according to gender variable, one of the demographic characteristics; while The Kruskal Wallis test was used in the analysis of scale factors according to age, sports background, family financial income, number of days exercised, education level of the mother and education level of the father.