Ekstraoral ve intraoral radyografilerle dental anomalilerin sıklık ve dağılımlarının değerlendirilmesi
Ekstraoral ve intraoral radyografilerle dental anomalilerin siklik ve dağilimlarinin değerlendirilmesi
- Tez No: 478998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADETTİN KAYIPMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Dental anomaliler fonksiyon ve estetik bozukluklara yol açması açısından önem arzeden ve tedavilerinde de kaybolan bu fonksiyon ve estetiğin kazandırılmasını sağlamak için basit girişimlerden komplike girişimlere kadar zaman ve emek harcanmasını gerektiren patolojilerdir. Bu tez çalışmasında amacımız, toplumumuzda dental anomalilerin sıklığını ve dağılımlarını araştırmaktır. Yaşları 5-16 arasında değişen toplam 1414 hastadan rutin muayene kaydı olarak alınan panoramik ve periapikal radyografik görüntüler incelenerek dental anomaliler boyut, şekil, sayı, doku ve sürme anomalileri başlıkları altında değerlendirildi. Saptanan anomalilerin cinsiyet, bölge, yön ve pozisyonuna göre sıklık ve dağılımları analiz edildi. Saptanan anomalilerin cinsiyet, yaş, çene ve bölge dağılımlarının istatistiksel analizi frekans analizi, Ki-kare testi, Fisher exact testi ile yapıldı. Tüm istatistiksel analizlerde güven aralığı %95 olarak seçildi. Çalışmaya dahil edilen bireylerde, incelenen dental anomalilerin toplam görülme sıklığı %16,5 (kadın:124 birey, %16,2, erkek:109 birey, %16,8) olarak tespit edildi. Bu anomaliler içerisinde hipodonti görülme sıklığı %6 (kadın:44 birey, %6; erkek:39 birey, %6), oligodonti görülme sıklığı %0.1 (kadın:0 birey, %0; erkek:2 birey, %0.3), hiperdonti görülme sıklığı %1.3 (kadın:6 birey, %0,7; erkek:13 birey, %2), gömülü diş görülme sıklığı %4.7 (kadın:32 birey, %4.2; erkek:34 birey, %5.3), ikiz diş görülme sıklığı %0.3 (kadın:3 birey, %0.3; erkek:1 birey, %0.1), dilaserasyon görülme sıklığı %1.8 (kadın:17 birey, %2.2; erkek:9 birey, %1.3), dens invajinatus görülme sıklığı %0.3 (kadın:3 birey, %0.4; erkek:2 birey, %0.3), taurodontizm görülme sıklığı %2.9 (kadın:25 birey, %3.2; erkek:16 birey, %2.4), mikrodonti görülme sıklığı %0.8 (kadın:7 birey, %0.9; erkek:4 birey, %0.6), amelogenezis imperfekta görülme sıklığı %0.07 (kadın:1 birey, %0.1; erkek:0 birey, %0), inversiyon görülme sıklığı %0.3 (kadın:1 birey, %0.1; erkek:3 birey, %0.4), transpozisyon görülme sıklığı %0.1 (kadın:0 birey, %0; erkek:2 birey, %0.3), transmigrasyon görülme sıklığı %0.2 (kadın:2 birey, %0.3; erkek:1 birey, %0.1) ve persiste süt dişi görülme sıklığı %3.1 (kadın:19 birey, %2.5; erkek:26 birey, %4) olarak belirlendi. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda yalnızca süpernumerer dişlerin değerlendirilmesinde cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark elde edilirken, diğer anomalilerde cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilemedi. Çalışmamızda incelenen dental anomaliler arasında görülme sıklığı en fazla olan anomalinin hipodonti olduğu tespit edilmiş olup, daha sonra sırasıyla gömülü diş, taurodontizm, dilaserasyon, hiperdonti, mikrodonti, dens invajinatus, ikiz diş, inversiyon, transmigrasyon, transpozisyon, oligodonti ve amelogenezis imperfekta gelmektedir. Diş hekimlerinin dental anomaliler ile sık karşılaşıldığının farkında olmaları ve radyografik muayeneye gereken önemi vermeleri gerekmektedir. Bu anomalilerin erken teşhisi ve tedavisi, çocukların potansiyel ortodontik ve estetik problemlerini minimuma indirgemek açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Dental anomalies are pathologies which are important in terms of causing functional and aesthetic disorders and that require time and effort from simple attempts to complicated interventions to ensure that this lost function and aesthetics in their treatment. Our aim in this thesis is to investigate the frequency and distribution of dental anomalies in our society. Panoramic and periapical radiographic images were taken from 1414 patients aged between 5 and 16 years. Dental anomalies were evaluated under the headings of dimension, shape, number, structure and eruption anomalies. The frequency and distributions according to the gender, region, side and position of the detected anomalies were analyzed. Frequency analysis, chi-square test, Fisher's exact test were used in statistical analysis of gender, age, side and region distributions. In all statistical analyzes the confidence interval was chosen as 95%. In the subjects included in the study, the frequency of the examined dental anomalies was determined as 16.5% (female:124 individuals, 16.2%, male:109 individuals, 16.8%). The frequency of hypodontia in these anomalies was 6% (female:44 individuals, 6%, male:39 individuals, 6%), the frequency of oligodontia was 0.1% (female:0 individual, 0%; male:2 individuals, 0.3%), the frequency of hyperdontia was 1.3% (female:6 individuals, 0.7%; male:13 individuals, 2%), the frequency of impacted tooth was 4.7% (female:32 individuals, 4.2%; male:34 individuals, 5.3%), the frequency of double teeth was 0.3% (female:3 individuals, 0.3%; male:1 individual, 0.1%), frequency of dilaceration was found to be 1.8% (female:17 individuals, 2.2%, male:9 individuals, 1.3%), frequency of dens invaginatus was found to be 0.3% (female:3 individuals, 0.4%; male:2 individuals, 0.3%), The incidence of taurodontism was 2.9% (female:25 individuals, 3.2%, male:16 individuals, 2.4%), the incidence of microdontia was 0.8% (female:7 individuals, 0.9%; male:4 individuals, 0.6%). The frequency of amelogenesis imperfecta was 0.07% (female:1 individual, 0.1%, male: 0 individual, 0%), frequency of inversion was 0.3% (female:1 individual, 0.1%, male:3 individuals, 0.4%), the frequency of the transposition is 0.1% (females:0 individuals, 0%, male:2 individuals, 0.3%), frequency of transmigration was 0.2% (female:2 individuals, 0.3%; male:1 individual, 0.1%) and the frequency of persistent primary teeth was 3.1% (female:19 individuals, 2.5%; male:26 individuals, 4%). A statistically significant difference was found only between the sexes in the evaluation of the supernumerary teeth, but no statistically significant difference was found between the sexes in the other anomalies. Among the examined dental anomalies, the most frequently observed anomalies were hypodontia, followed by impacted teeth, taurodontism, dilaceration, hyperdontia, microdontia, dens invaginatus, double teeth, inversion, transmigration, transposition, oligodontia and amelogenesis imperfecta. Dentists need to be aware of that dental anomalies are the frequent encountered occurence and should give the necessary attention to radiological examination. Early diagnosis and treatment of these anomalies is important to minimize the potential orthodontic and aesthetic problems of the children.