Ayçiçeğinin su-verim ilişkileri
Yield response to water for sunflower
- Tez No: 47900
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ AYÇİÇE?İNDE SU- VERİM İLİŞKİLERİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Osman YILDIRIM 1996, Sayfa: 117 Jüri: Prof. Dr. Osman YILDIRIM Prof. Dr. Abdurrahim KORUKÇU Prof. Dr. Turhan AKÜZÜM Bu çalışmada, ayçiçeğinin (Helianthus annuus L.) toplam büyüme mevsimi boyunca su ihtiyacının tam ve eksik karşılandığı koşullar ile erken vejetatif gelişme, geç vejetatif gelişme, toplam vejetatif gelişme, çiçeklenme ve dane oluşumu periyotlarında sulama suyu uygulanmayan koşullarda verim ve verim öğelerinin elde edilmesi, topraktaki nem eksikliğine duyarlı büyüme periyotlarının, ky su-verim ilişkisi faktörlerinin ve yöreye en uygun bitki su tüketimi tahmin eşitliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemeler, 1994 ve 1995 yıllarında, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yürütülmüştür. Araştırma sonunda en yüksek dane ve yağ verimi, büyüme mevsimi boyunca bitki su ihtiyacımn tam karşılandığı deneme parsellerinde elde edilmiştir. Farklı büyüme periyotlarında topraktaki nem eksikliğinden kaynaklanan gerilimin verim üzerindeki etkisi de farklı olmuştur. Topraktaki nem eksikliğine en duyarlı periyod ky su-verim ilişkisi faktörünün 0.50-0.75 arasında olduğu çiçeklenme periyodudur. Anılan bu ky su-verim ilişkisi faktörü tüm büyüme mevsimi için 0.81, toplam vejetatif gelişme, geç vejetatif gelişme, dane oluşumu ve erken vejetatif gelişme periyotları için sırasıyla 0.35-0.71, 0.12-0.67, 0.13-0.35 ve 0.16-0.23 arasında bulunmuştur. Deneme koşullan için Christiansen-Hargreaves kap buharlaşması yöntemi ile Jensen-Haise yönteminin en uygun bitki su tüketimi tahmin yöntemleri olduğu saptanmış ve bu yöntemlere ilişkin kc bitki katsayısı eğrileri hazırlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ayçiçeği (Helianthus annuus L.), su-verim ilişkileri, su-verim ilişkisi faktörü, bitki su tüketimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis YIELD RESPONSE TO WATER FOR SUNFLOWER Abdullah KADAYIFÇI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor: Prof. Dr. Osman YILDIRIM 1996, Page: 117 Jury: Prof. Dr. Osman YILDIRIM Prof. Dr. Abdurrahim KORUKÇU Prof. Dr. Turhan AKÜZÜM. The main aims of this study were to obtain yield and yield components of sunflower (Helianthus annuus L.) under adequate and limited soil water supply during the total growing season and under limited soil water supply at the early vegetative, late vegetative, vegetative, flowering and yield formation periods, to find out the sensitive periods to soil water deficits, to determine yield response factors (ky) and the most suitable estimation method for sunflower evapotranspiration for the experimental conditions. The experiments were conducted in the fields of the Research and Application Farm of Faculty of Agriculture, The University of Ankara, in the years of 1994 and 1995. As a result, it was found that the highest grain and oil yields were obtained at the plots which adequate irrigation water was applied during total growing season. The effect of water stress created at different growth stages was found to be different. The yield response factors (ky) were found between 0.50-0.75 for flowering period that was the most sensitive period to water deficits, 0.81 for the total growing season and, between 0.35-0.71, 0.12- 0.67, 0. 13-0.35 and 0. 16-0.23 for vegetative, late vegetative, yield formation, and early vegetative periods, respectively. The most suitable estimation methods for sunflower evapotranspiration for experimental conditions were the Christiansen-Hargreaves pan evaporation and Jensen-Haise methods. The curves of crop coefficients (10 dealing with the estimation methods of evapotranspiration mentioned above were prepared. KEY WORDS: Sunflower (Helianthus annuus L.), yield response to water, yield response factor, evapotranspiration