Tekirdağ koşullarında ayçiçeğinin (helianthus annuus L.) su-verim ilişkileri
Yield response to water for sunflower (Helianthus annuus L.) in Tekirdağ conditions
  1. Tez No: 95270
  2. Yazar: TOLGA ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LOKMAN DELİBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ TEKİRDAĞ KOŞULLARINDA AYÇİÇEĞİNİN (Helianthus annum L.) SU - VERİM İLİŞKİLERİ Tolga ERDEM Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Lokman DELİBAŞ 2000, Sayfa : 135 Jüri : Prof. Dr. Lokman DELİBAŞ Prof. Dr. Kazım TÜLÜCÜ Prof. Dr. A.Nedim YÜKSEL Doç. Dr A. Halim ORTA Yrd. Doç. Dr. Canan SAĞLAM Bu çalışmada, Tekirdağ koşullarında ayçiçeği bitkisinin (Helianthus animus L.) toplam büyüme mevsimi ile bireysel büyüme periyotlarından, erken vejetatif gelişme, geç vejetatif gelişme, toplam vejetatif gelişme, çiçeklerime ve dane oluşumu periyotlarında su ihtiyacının % 0, % 25, % 50, % 75 ve % 100' ün karşılandığı durumlarda, verim ve verim öğelerinin elde edilmesi, topraktaki nem eksikliğine duyarlı büyüme periyotlarının saptanması, su - verim ilişkisi faktörlerinin ve yöreye en uygun bitki su tüketimi tahmin eşitliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda, en yüksek dane verimi, büyüme mevsimi boyunca bitki su ihtiyacının tam olarak karşılandığı deneme konusundan elde edilmiştir. Ayrıca, topraktaki nem eksikliğine en duyarlı büyüme periyodunun çiçeklerime periyodu olduğu belirlenmiştir. Toplam büyüme mevsimi için su - verim ilişkisi faktörü 0,85 olarak saptanırken, bu değer; çiçeklerime periyodunda 0,67, toplam vejetatif gelişme periyodunda 0,43, dane oluşumu periyodunda 0,39, geç vejetatif gelişme periyodunda 0,28 ve erken vejetatif gelişme periyodunda 0,20 olarak elde edilmiştir. Deneme koşullarında, ayçiçeği için Penman yönteminin FAO modifikasyonun en uygun bitki su tüketimi tahmin yöntemi olduğu bulunmuş ve bu yönteme ilişkin bitki katsayısı eğrisi hazırlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Ayçiçeği (Helianthus annuus L.), su - verim ilişkileri, bitki su tüketimi, bitki su tüketimi tahmin eşitliği
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis YIELD RESPONSE TO WATER FOR SUNFLOWER (Helianthus annum JL) IN TEKİRDA? CONDITIONS Tolga ERDEM Trakya University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Farm Structure and Irrigation Supervisor : Prof. Dr. Lokman DELİBAŞ 2000, Page: 135 Jury: Prof. Dr. Lokman DELİBAŞ Prof. Dr. Kazım TÜLÜCÜ Prof. Dr. ANedim YÜKSEL Assoc. Prof. Dr. A. Halim ORTA Assistant. Prof Dr. Canan SA?LAM This research was planned to determine yield components, the sensitive periods to soil water deficits, yield response factors and the most suitable method for evapotranspiration under the condition of which 0 %, 25 %, 50 %, 75 % and 100 % of water requirement was applied to whole growing season, early vegetative, late vegetative, total vegetative, flowering and yield formation periods of sunflower (Helianthus animus L.) in Tekirdağ conditions. As a result, it was found that the highest grain yield was prevented from the plots which adequate irrigation water was applied during total growing season. Flowering period was the most sensitive period than the other periods to water deficit. The yield factor was obtained as 0,85 for whole growing season and 0,67, 0,43, 0,39, 0,28 ve 0,20 for flowering, total vegetative, yield formation, late vegetative and early vegetative periods respectively. The most suitable method for sunflower evapotranspiration for experimental conditions was the FAO modifications of Penman method and the curve of crop coefficients was prepared. KEY WORDS: Sunflower (Helianthus annuus L.), yield response to water, evapotranspiration, estimation equation for evapotranspiration