Farklı düzeylerde zeytin posası içeren rasyonların süt keçilerinde yem tüketimi, sindirilebilirlik, süt verimi ve kompozisyonu ile süt yağ asidi profili üzerine etkileri
Intake, digestibility, milk yield and composition and fatty acid composition of milk fat of the dairy goat fed different level of olive cake
- Tez No: 479044
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRHAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Saanen ırkı süt keçisi rasyonlarına kuru madde de (KM) %0.0 17.5 ve 35.0 düzeyinde çekirdeklerinden elenmiş zeytin posası (ZP) ilavesinin keçilerin KM ve besin maddesi tüketimi, in-vivo besin madde sindirilebilirlikleri, süt verimi ve kompozisyonu, kan parametreleri ve süt yağının yağ asidi kompozisyonu üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Araştırmada kullanılan ZP taze formda 2.5 mm'lik elekten geçirilerek çekirdekleri ayıklanmış ve kurutularak karma yeme % 35 ve % 70 düzeyinde katılmıştır. Araştırma rasyonları % 45 kaba yem, % 50 karma yem ve % 5 öğütülmüş mısırdan izo nitrojenik olarak hazırlanmıştır. Araştırma 6 baş süt keçisi ile 3 x 3 tekrarlamalı latin kare deneme deseninde yürütülmüştür. Her dönem 16 gün alıştırma ve 5 gün veri toplama olmak üzere 21 gün sürdürülmüştür. Zeytin posasının düşük ya da yüksek düzeyde ilavesi keçilerin KM tüketimlerini etkilememiş (P>0.05) buna karşın lif tüketimlerini (NDF) artırmıştır (P0.05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Dry matter (DM) and nutrient intake, in-vivo nutrient digestibility, milk yield and composition, blood parameters and fatty acid composition of milk fat of Saanen dairy goat fed total mixed ration (TMR) containing 0.0 17.5 and 35% stoned olive cake (OC) were investigated. The OC, passed 2.5mm sieve in fresh form, were included in concentrates at a level of 0.0, 35 and 70%. The iso nitrogenous TMR was consisted of forage, concentrate and ground maize at a level of 45%, 50% and %5, respectively. A replicated 3 x 3 latin square experimental design with a total of 6 goats were applied. Each period was continued 16 day for adaptation and 5 day for data sampling.