Üst birinci premolar çekimli hastalarda piezoinsizyon tekniğinin keser retraksiyon hızı ve kondil konumuna etkisi
Piezocision tm–assisted incisor retraction and the effect of the condylar position
  1. Tez No: 479063
  2. Yazar: SEMA KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, keser retraksiyonu aşamasında uygulanan piezoinsizyon tekniğinin retraksiyon hızına, dişlerin sefalometrik röntgen verilerine ve kondil konumuna etkisinin değerlendirilmesidir. Araştırmada yer alan 30 hasta rastgele iki gruba ayrılmıştır. İlk gruptaki hastalara (Grup 1) mini vida destekli keser retraksiyonu yapılırken, ikinci gruptaki hastalara (Grup 2) ise mini vida destekli keser retraksiyonu sırasında piezoinsizyon uygulanmıştır. Keser retraksiyonuna başlamadan önce hastalara mini vida yerleştirilmiş ve hastalardan alt ve üst çeneden alçı modeller, lateral sefalometrik röntgenler, yüz arkı kaydı elde edilmiştir. Aynı kayıt işlemleri 28 günlük retraksiyon sonunda tekrarlanmıştır. Lateral sefalometrik röntgen değerlendirmesinde on beş parametre değerlendirilmiştir. Model analizi için modeller üç boyutlu tarayıcı ile taranıp bilgisayar ortamında ölçümleri yapılmıştır. Klinikte kaydedilen yüz arkı transferi, SAMTM artikülatörüne aktarılıp MPITM ölçümü için hazır hale getirilmiştir. Çalışmamızda lateral sefalometrik röntgenlerine, model ölçümlerine, MPI kayıtlarına ve yaş verilerinin gruplar arası karşılaştırmasında bağımsız örneklem t testi, grup içi karşılaştırmasında bağımlı örneklem t testi kullanılmıştır. Çalışmamız sonucunda keser retraksiyonu aşamasında piezoinsizyon uygulanan grupta diş hareketi miktarında ve dolayısıyla hızında artış görülmüştür. Lateral sefalometrik röntgen değerlendirmesinde her iki grupta da üst kesici dişlerin eğimlerinde azalma ve kesici dişlerin kesici uçlarında geriye doğru konumlandığı saptanmıştır. Ancak grup içi değerlendirmede istatistiksel anlamda farklılık bulunmamıştır. MPI kaydı değerlendirmesinde ise istatistiksel olarak hem grup içi hem gruplar arası farklılık tespit edilmemiştir. Sonuç olarak piezoinsizyon tekniğinin uygulanması ile diş hareket miktarında ve hızında artış sağlarken, dişlerin sefalometrik ölçümlerinde ve eklem konumunda bir farklılık yaratmamıştır. Bu yöntem geleneksel ortodontik tedaviye ek olarak güvenle uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effectiveness of piezoincision technique on accelerating the tooth movement and thus shortening the treatment time and to determine its effect on condyle position. Thirty patients with the indication of maxillary first premolar extraction on both sides were selected for this study. They were randomly divided into 2 equal groups. After the distalization of canines, upper four incisors were leveled and aligned to get ready for the incisor retraction. Then, a mini screw was applied between the maxillary second premolars and first molars for the anchorage. TAD supported incisor retraction and piezocision were applied to the experimental group (Group II). The control group (Group I) just received TAD supported incisor retraction. Dental casts, face bow record and lateral cephalometric radiographs were obtained from the patients before and 28 days after the retraction. Three-dimensional images of dental casts were gained with laser surface scanning system and the amount of retraction of the incisors was measured using the palatal rugae as a reference. 15 parameters were evaluated on lateral cephalometric radiographs for the dental, dentoalveolar and soft tissue changes.