Ortodontik tedavi gören hastalarda probiyotik bakteri içeren kefirin sistemik tüketiminin ve probiyotikli diş macununun lokal uygulamasının tükürükteki mikrobiyal kolonizasyon üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of systemic use of kefir, containing probiotic bacteria, and local administration of probiotic toothpaste on microbial colonization in the saliva in patients undergoing orthodontic treatment
  1. Tez No: 479064
  2. Yazar: SEVTAP ALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZELİHA MÜGE BAKA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı ortodonti hastalarında düzenli probiyotik tüketiminin tükürük mikrobiyal kolonizasyonu üzerine etkisini belirlemek ve probiyotik ürünlerin sistemik tüketimi ile lokal uygulaması arasındaki farkı karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Bu çalışma her birinde 15 ortodonti hastası olan 3 gruptan oluşmaktadır. Kontrol grubu: Probiyotik tedavi almayan hastalardır. Kefir grubu: Günde 2x100 ml kefir tüketirken, Diş macunu grubu: Günde 2 kez dişlerini probiyotik içerikli diş macunuyla fırçalamıştır. Örnekler 3 zamanda toplanmıştır: Çalışmanın başlangıcı, 3 hafta sonra ve 6 hafta sonra. Tükürük akış hızı, tamponlama kapasitesi, tükürük Streptecoccus mutans (S. mutans) ve Lactobacillus seviyeleri değerlendirilmiştir. Tamponlama kapasitesi için CRT buffer, S. mutans ve Lactobacillus seviyelerini belirlemek için CRT bacteria kit kullanılmıştır. Tükürük S.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of regular probiotic consumption on microbial colonization in saliva in orthodontic patients and to comparatively evaluate the difference between the systemic consumption of probiotic products and the local application. This study consisted of three groups with 15 orthodontic patients each. The control group included patients who did not receive any probiotic treatment, the kefir group consumed 2 × 100 ml kefir a day, and the toothpaste group brushed their teeth with toothpaste with probiotic content twice a day. Samples were collected at 3 times: at the beginning of the study, three weeks later and six weeks later. The salivary flow rate, buffer capacity, and saliva Streptococcus mutans (S. mutans) and Lactobacillus levels were evaluated. Chair-side kits was used to determine the S. mutans and Lactobacillus levels. A statistically significant decrease was observed in the saliva S.