Membranöz glomerülonefritli hastalarda klinik seyir, tedavi ve klinik seyiri etkileyen faktörler
Treatment, clinical course and factors affecting clinical course in patients with membranous glomerulonephritis
- Tez No: 479074
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH UYANIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Membranöz Glomerülonefritli Hastalarda Klinik Seyir, Tedavi ve Klinik Seyiri Etkileyen Faktörler Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Nefroloji Kliniği'nce patolojik olarak Membranöz Glomerülonefrit (MGN) tanısıyla izlenen 43 hastayı kapsamaktadır. Veriler 1998-2016 yılları arasındaki kayıtlara dayanmaktadır. İncelenen dosyalarda hastalara ilişkin demografik veriler, klinik bulgular, takip süresi, laboratuvar bulguları ve aldıkları tedaviler araştırılmıştır. Çalışmamızda hastaların yaşları 14–70 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 36 ± 14 bulundu, 27'si erkek (%63), 16'sı kadındı (%37). Tanı aşamasındaki kreatinin seviyeleri 0,5-1,9 mg/dl arasında değişmekte olup ortalama 0,94 ± 0,3 mg/dl bulundu. Hastaların dokuzunda (%21) 1g/gün'den az, sekizinde (%18) 1-3,5 g/gün, 26'sında (%61) 3,5 g/gün'ün üzerinde proteinüri mevcuttu. Ortalama albümin değeri 2,5 ± 1 g/dl idi. Hastaların %14'ünde anemi saptandı, %66'sında hipertrigliseridemi saptandı, %74'ünde LDL kolesterol değeri yüksek olarak bulundu. Hastalardan 13'ünün (%30) takip edildikleri süre boyunca herhangi bir immünsüpresif tedavi almadığı, 30 hastada (%60) ise bir ya da daha fazla immünsüpresif ilaç kullanıldığı saptandı. Albümin, proteinüri ve kreatinin değerlerinin başlangıç değerleriyle, hastaların son takibe geldiği değerler arasındaki fark Eşleştirilmiş Örneklem t Testi ile istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Treatment, Clinical Course and Factors Affecting Clinical Course in Patients with Membranous Glomerulonephritis This study includes 43 patients who were diagnosed with pathologically MGN at Atatürk University Medical Faculty, Department of Internal Medicine, Nephrology Clinic. The data for disease of patients are based on records between 1998-2016. Demographic data, clinical findings, follow-up period, laboratory findings and treatments were investigated in the files examined. In our study, the ages of the patients ranged from 14 to 70 and the mean age was 36 ± 14. Twenty seven of the patients were male (63%) and 16 of patients were female (37%). At the time of admission to the hospital, creatinine levels ranged from 0.5 to 1.9 mg / dl, with a mean level of 0.94 ± 0.3 mg / dl. Proteinuria was present less than 1 g / day in nine of the patients (21%), 1-3.5 g/day in eight patients (18%) and at the nephrotic syndrome level (> 3.5 g/day) in 26 patients (61%). The mean albumin value was 2.5 ± 1 g/dl. Anemia was detected in 14% of the patients, hypertriglyceridemia was detected in 66% of patients and LDL cholesterol level was high in 74% of patients. During the follow-up period, 13 (30%) of the patients did not receive any immunosuppressive treatment and 30 of patients (60%) received one or more immunosuppressive drugs. The difference between the baseline values and last admissions values of albumin, proteinuria and creatinine were analyzed statistically by Paired-Sample t-Test.