Alt ekstremite variköz ven hastalıklarında endovenöz radyofrekans ablasyon uygulamasının etkinliği kısa ve orta dönem sonuçları
Effectiveness of endovenous radiofrequences ablation in varicous venous diseases in lower and medium term results of lower extremity
  1. Tez No: 479083
  2. Yazar: FEHİM CAN SEVİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNACETTİN CEVİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada amacımız, toplumda sadece kozmetik sorun olarak görülen ancak ciddi semptomlara neden olabilen, hasta yaşam kalitesini azaltan ve sosyoekonomik yönden önemli bir klinik durum olan yüzeyel venöz yetmezliğin tedavisinde endovenöz radyofrekans ablasyon tedavisinin etkinliğini değerlendirmektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde 2013-2016 yılları arasında yüzeyel venöz yetmezlik tanısı konulan ve endovenöz radyofrekans ablason uygulanan 100 hastanın retrospektif dosya çalışması yapılmıştır. Postop 1.ay,6.ay,12.ay takipleri venöz doppler ultrasonografi ile ve klinik olarak değerlendirilip uygulamanın etkinliği kısa ve orta dönemde değerlendirilmiştir. BULGULAR: Hastalarda ağrı en sık görülen şikayet olup 57 hastada (%57), şişlik 50 hastada (%50) görülürken kaşıntı 32 hastada (%32), yorgunluk 46 hastada (%46), kramp 34 hastada (%34) görülmüştür. Toplam 119 ekstremitede, RFA işlemi gerçekleştirildi. RFA uygulanan bu ekstremitelerden 43'ü (%43) sol alt ekstremite, 33'ü (%33) sağ alt ekstremite, 19'u (%19) bilateral alt ekstremite idi. Sağ VSM RFA uygulanan hastalardan 5 (%5) hastaya sağ alt ekstermiteye RFA uygulanırken karşı ekstremiteye damar çapı (ortalama 12.4 mm çapa sahip olması, maksimum değer 16mm, minimum değer 10 mm ) ve ablasyon kateterinin damardaki tortiozite nedeniyle ilerletilememesi üzerine stripping uygulandı. Seçilen hastaların hepsinde RFA VSM'ya uygulama yapıldı. Hastaların postop değerlendirilmesinde ekimoz 2 hastada (%2), hematom 2 hastada (%2), mini flebektomi alanında uzamış kanama 5 hastada (%5), uyuşma 2 hastada (%2) ile en sık karşılaşılan minör komplikasyonlardandır. Operasyon öncesindeki ve sonrasındaki CEAP skorları ve VCSS skorları karşılaştırıldığında hastaların semptomlarında belirgin düzelme saptanmıştır. SONUÇ: Yüzeyel variköz venlerin tedavisinde uygulanan endovenöz radyofrekans ablasyon yöntemi sadece olumlu kozmetik sonuçlar sağlamamakta bunun yanında düşük komplikasyon oranları ve operasyon başarı oranları ile klasik cerrahi yönteme alternatif olarak ilk seçilecek yöntemlerden biridir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Our purpose in this study is to evaluate the efficiency of the endovenous radiofrequency ablation treatment on the treatment of superficial venous deficiency which is seen just a cosmetics problem by the society but can cause serious symptoms,reduces the life qualitiy of the patient and socioeconomically an important situation. MATERIAL AND METHOD: At the department of cardiovascular surgery of Atatürk University Medical Faculty,there had been made the study of retrospective record of patients(100) between the years of 2013 and 2016 got diagnosed with superficial venous deficiency and were applied endovenous radiofrequency ablation. The tracing of postoperative 1st month,6th month,12th month has been evaluated with venous doppler ultrasonography and clinically and the effectiveness of the practice has been evaluated in short and mid term. RESULT: Pain,the most frequent complaint,was seen on 57 patients(%57);swelling was seen on 50 patients(%50) while itching on 32 patients(%32),prostration on 46(%46) and cramp on 34 patients(%34). RFA treatment was performed on total sum of 119 extremities.Among these extremities which was applied RFA,43(%43) of them was on left lower extremity,33(&33) of them on right lower extremity,19(%19) of them on bilateral lower extremity.Among the patients who were applied VSM RFA,while 5 patients were applied RFA to right lower extremity,the contrary extremity was applied stripping because of the vein size(approximately has 12.4 mm size,maximum rate 16 mm,minimum rate 10 mm) and ablation catheter's unable to further due to the vein tortoise of ablation catheter.All of the chosen patients were applied on RFA VSM. About the postoperative evaluation of patients,ecchymose on2(%2) patients,hematom 2(%2) patients,bleeding extended to the area of mini phlebectomy on 5(%5) patients,paresthaesia on 2(%2) patients,are the most frequent minör complications. When preop and postop CEAP scores and VCSS scores were contrasted,a significant recovery was confirmed on the symptoms of the patients. CONCLUSION: Endovenous radiofrequency method which is applied on the treatment of superficial varicose veins does not only provide positive cosmetical results but also is one of the first options with low complication rates and operation success rates as an alternative to the classical surgical method.