Akut koroner sendromlu hastalarda karboksihemoglobin düzeyinin prognostik değerinin araştırılması
The research of prognostic level of carboxyhemoglobin level in acute coronary syndrome patients
- Tez No: 479084
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Akut Koroner Sendrom hastalarında hastane içi ve hastane başvuru sonrası ilk üç aylık dönemde mortalite tahmininde endojen COHb'nin kullanılabilirliği araştırmaktır. Yöntem: Çalışmamız acil servise göğüs ağrısı şikayetiyle gelen, dışlama ve dahil edilme kriterlerine uygun olan ve kardiyoloji kliniğine yatırılan hastalar üzerinde yapılmıştır. Bu hastalara rutin EKG ve kan tetkikleriyle beraber kan gazı değerlendirilmesi de yapıldı. Ayrıca hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri, özgeçmişinde sahip olduğu hastalıklar, koroner anjiografi sonucu ve prognozu kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 61,52±13.19 (21-93) olup 228 kişilik hasta grubunun 164'ü ise erkektir (%71.9). Çalışmamızdaki hastaların özgeçmişleri incelendiğinde 91'inde (%39.9) hipertansiyon, 71'inde (%31.1) diyabet, 37(%16.2)'sinde daha önceden bypass ameliyatı geçirdiği görülmüştür. Çalışmamızda STEMI'lı 82 (%36) hasta, NSTEMI'lı 112 (%49.1) hasta ve 34 (%14.9) KA olan hasta görülmüştür. Hastaların 82 (%36)'sinde sağ koroner arter (RCA) tıkanıklığı, 110 (%48.2)'sinde sol ön inen arter (LAD) tıkanıklığı, 70 (%30.7)'sinde sirkumfleks arter (CX) tıkanıklığı görülmüştür. Hastaneye başvuru öncesinde sigara dumanına maruz kalan hasta grubu dışlandıktan sonra yapılan analizde endojen COHb seviyesi hastane içi mortaliteyi belirlemede istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.248). Aynı şekilde endojen COHb seviyesi üç aylık mortaliteyi belirlemede istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.26). Sonuç: Günlük pratikte kullanılabilen dünyaca kabul görmüş bir mortalite belirteci bulunmamaktadır. Çalışmamız sonucunda elde ettiğimiz bulgular endojen COHb'nin AKS hastaları için hastanede yatmaktayken ve üç aylık dönemde mortalite tahmininde etkin olmadığı yönündedir. Bizim çalışmamızda istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmese bile daha fazla hasta populasyonunda yapılması durumunda belki de anlamlı sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Availability of endogenous COHb in predicting mortality was investigated in acute coronary syndrome patients at after the first three months from hospital application and stay in hospital. Method: Our study was performed on the patients that admitted to cardiology clinic and the patients that came to emergency service with chest pain which compliance with exclusion and inclusion criteria. The evaluation of routine ECG, blood tests and blood gas was performed in these patients. Additionally the demographic characteristics like patient's age and genders, illnesses that patients has in their medical history, coronary angiography results and prognosis were recorded. Results: Average age of the patients included in the study is 61.52±13.19 (21-93) and 164 of 228 are male (%71.9). When the medical history of the patients in our study was examined, it was seen that hypertension in 91 (%39.9) , diabetes in 71 (%31.1), previous bypass surgery in 37 (16.2%). It was seen that 82 patients with STEMI (%36), 112 patients with NSTEMI (%49.1) and 34 patients with unstable angina (UA). It was seen that 82 of patients (%36) had right coronary artery (RCA) occlusion, 110 of patients (48.2) had left anterior descending artery (LAD) occlusion, and 70 of patients (% 30.7) had circumflex artery (CX) occlusion. Endogen COHb level was not statistically significant at the analysis that after exclude the patient group exposed to cigarette smoke before the application to the hospital (p=0.248). In the same way endogen COHb level was not statistically significant to determine 3 months mortality level (p=0.26). Conclusion: There is no globally accepted mortality indicator that used in daily practice. The results which we claimed after our research is shown that endogen COHb is not effective for ACS patients at three months periods and stay in the hospital. Although there is no statistically significant relation in our research, there may be claimed significant results in the case of more patient population.