Median sternetomi ve mini torokotomi ile cerrahi uygulanan izole ASD'lerde erken dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of early results of isolated ASD surgery with median sternotomy and minnie thoracotomy
- Tez No: 479086
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Bu tez çalışmasında atriyal septal defektlerin median sternotomi ve mini torakotomi yöntemleriyle kapatılmasının postop ve erken dönem sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu çalışmada Atatürk Üniveristesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalında Ocak 2013- Aralık 2016 tarihleri arasında ASD nedeniyle başvurmuş ve cerrahi tedavi yapılmış toplam 30 hastaya ait veriler değerlendirilmiştir. Çalışmamızdaki 30 hastanın (17 bayan, 13 erkek) yaşları 18-44 arasında değişmekteydi. Cerrahi yöntem olarak median sternotomi ve mini torakotomi uygulanan hastaların postoperatif ve erken dönem sonuçları değerlendirilmiştir. BULGULAR: Hastalarada en sık görülen semptomlar dispne, yorgunluk, çarpıntı, göğüs ve sırt ağrısıdır. Hastaların %63,3'ü fossa ovalis, %16,7'si süperior kaval, %10 inferior kaval ve % 10 persistan foromen ovale tip defekt görülmüştür. Operasyon öncesi NYHA I 'de 17, NYHA II' de 13 hasta vardır. Postoperatif dönemde tüm hastalara NYHA I olmuştur. Mini torakotomi uygulana hastalar yoğunbakımdan ortalama 1,47 günde çıkmış ve hastaneden ortalama 6,7 günde taburcu olmuştur. Median sternotomi uygulanan hastalar ortalama 1,67 günde yoğun bakımdan çıkmış ve ortalama 7,3 günde taburcu olmuşlardır. İki gruptada preopertif ve postoperetif EKO değerlendirmesinde sağ atrium ve sağ ventrikül çapları anlamlı oranda azalmıştır. Bunla beraber grupların kendi arasında karşılaştırılmasında istatiksel olarak anlamlı bir fark yoktur. Yapılan cerrahi tedaviye bağlı mortalite gözlemlenmemiştir. SONUÇ: Son yıllarda yaygınlaşan mini torakotomi yönteminin yalnızca olumlu kozmetik sonuçları nedeniyle değil hasta iyileşmesine olan katkısıyla da ASD'lerin onarımında ilk sıralarda tercih edilecek bir yöntem olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this thesis study, it was aimed to evaluate postoperative and early results of closing of atrial septal defects with median sternotomy and mini thoracotomy methods. METARIAL and METHODS: In this study, the data of 30 patients who underwent ASD and treated surgically between January 2013 and December 2016 at Department of Cardiovascular Surgery of Atatürk University Medical Faculty were evaluated. Thirty patients in our study (17 female, 13 male) ranged 18 to 44 years to age. Postoperative and early stage results of patients undergoing median sternotomy and mini thoracotomy as surgical methods were evaluated. RESULT: The most common symptoms in patients are dyspnea, fatigue, palpitation, chest and back pain. 63,3% of the patients had fossa ovalis, 16,7% had supravalvular, 10% inferior caval and 10% persisting type ovale type defects. There are 17 patients in NYHA I before surgery and 13 patients in NYHA II. In the postoperative period, all of the patients were NYHA I. Patients who underwent mini thoracotomy discharged on average of 1.47 days from intensive care unit and on average 6.7 days from the hospital. Patients who underwent median sternotomy discharged on average of 1.67 days of intensive care and on average at 7.3 days. In both groups, right atrium and right ventricle diameters decreased significantly in preoperative and postoperative ECO evaluation. However, there is no statistically significant difference between the groups themselves. No mortality due to surgical treatment was observed. CONCLUSION: We believe that mini-thoracotomy, which has become widespread in recent years, is the first choice in the treatment of ASD, not only because of the positive cosmetic results but also because of the contribution to patient healing.