Atatürk Üniversite Tıp Fakültesi Hastanesi acil tıp kliniğine elektrik ve yıldırım çarpmasına maruz kalma şikayeti ile başvuran hastaların 10 (on) yıllık retrospektif analizi
A ten-year retrospective analysis of electrocuted and thunderstruck patients admitted to the emergency medicine clinic of Ataturk University School of Medicine Hospital
  1. Tez No: 479094
  2. Yazar: SİBEL GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Atatürk Üniversite Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Kliniğine Elektrik ve Yıldırım Çarpmasına Maruz Kalma Şikayeti ile Başvuran Hastaların 10 (on) Yıllık Retrospektif Analizi Elektrik yaralanmaları birçok sistemin hasarlanmasına sebep olan, mortalite ve morbiditesi yüksek olabilen, sıklığı az ama yıkıcı özellikteki yaralanmalardır. Elektrik akımının kaynağı doğal olabildiği gibi, insan üretimi olan bir maddeden de oluşabilir. Doğada elektrik akımı yıldırım çarpmaları şeklindedir ve yüksek oranda mortaldir. Elektrik yaralanmalarına maruziyet, özellikle çalışma çağındaki bireylerde oluşmaktadır. Dokuda meydana gelen hasar, akımın miktarına, maruz kalma şekline, dokunun direncine ve temasın süresine bağlı olup, kardiyovasküler sistem, solunum sistemi, sinir sistemi, gastrointestinal sistem, kas-iskelet sistemi ve deri hasarlanması gibi çeşitli sistemlerin etkilenimi söz konusudur. Amaç: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Kliniğine elektrik ve yıldırım çarpması nedeniyle başvuran hastaların demografik özelliklerini ve laboratuvar verilerini analiz etmektir. Bulgular ve Sonuç: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Kliniğine 01.01.2006 ile 06.11.2016 arasında elektrik ve yıldırım çarpması nedeniyle başvuran ve tanı alan 320 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmadaki hastaların %16,9'u kadın, %83,1' i erkekti. Ortalama yaş 24,01±14,59 idi. Hastaların %48,4'ü kırsalda, %51,6'sı kent merkezinde ikamet etmekteydi. Olayın oluş şekline bakıldığında %46,6 hasta düşük gerilim, %45,6 hasta yüksek gerilim ve %7,8 hasta ise yıldırıma maruz kalma nedeni ile hastaneye başvurmuştur. Akıma en fazla ağustos ayında maruz kalındığı, hastaların %76,2'sinde vücudunda yanık, %27,5'inde ise künt travma olduğu, başvuran tüm hastalara da EKG çekildiği görülmüştür. Hastanede yatış süresinin 10,12±18,82 gün olduğu görülmüştür. Olayın oluş şekline göre kıyaslandığında hastaların başvuru GKS'leri, hastaneye başvuru şekli, acilde yapılan konsültasyon sayıları, künt travma varlığı, yatış süreleri arasında anlamlı farklılık çıkmıştır. (p:
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Ten-Year Retrospective Analysis of Electrocuted and Thunderstruck Patients Admitted to the Emergency Medicine Clinic of Ataturk University School of Medicine Hospital Electrical injury is a rare but destructive type of injury that might have a high mortality and morbidity rate and causes damage to many systems of the body. The origin of the electrical current may be natural, or a man-made material. Electrical current in the nature is in the form of lightning and its mortality rate is quite high. Electrical injury is seen especially among working individuals. Damage in the tissue depends on the current, type of exposure, resistance of the tissue and duration of contact and it affects various systems such as cardiovascular system, nervous system, gastrointestinal system, musculoskeletal system and skin. Aim: To analyze demographics and laboratory data of the patients admitted to the Emergency Medicine Clinic of Ataturk University School of Medicine Hospital with the complaint of exposure to electrical current and lightning strike. Findings and Result : 320 patients who were admitted to the Emergency Medicine Clinic of Ataturk University School of Medicine Hospital with the complaint of exposure to electrical current and lightning strike, and were diagnosed to have electrical injury between January 1st, 2006 to November 6th, 2016 were included in the study 16.9% of the patients were female and 83.1% were male. Mean age was 24.01±14.59 years. Among the patients 48.4% lived in rural area and 51.6% lived in the and city. When we look at the type of the injuries, 46.6%, 45.6% and 7.8% of the patients suffered low voltage, high voltage and lightning, respectively. Exposure to electrical current was the most frequent in August; 76.2% of the patients had burns in the body; 27.5% had blunt trauma and ECG of all patients were obtained. Duration of hospitalization was found to be 10.12±18.82 days.