Psödoeksfolyatif glokomda enflamatuar parametre düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the inflamatuar parameters in pseudoexfoliation glaucoma
- Tez No: 479099
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KOÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Psödoeksfolyatif sendrom (PES)'li, Psödoeksfolyatif glokom (PEG)'li ve rutin göz muayenesi normal olan olgularda hs-CRP, TNF-α, total TGF-β1, 25 (OH) vit D düzeylerinin gruplar arasında karşılaştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniklerine Ekim 2016 ile Mart 2017 tarihleri arasında başvuran ve sistemik hastalığı mevcut olmayan toplam 90 olgu dahil edildi. Göz muayenesinde PES'i (Grup 1) ve PEG'i (Grup 2) olan 30'ar hasta ve rutin göz muayenesi normal olan (kontrol grubu) 30 olgudan venöz kanlar alındı. Serum hs-CRP, 25 (OH) vitD, TNF-α, total TGF-β1 düzeleri değerlendirildi. Bulgular: Kontrol grubunun yaş ortalaması 65,80±7,66, hasta grubunda 68,33±7,88 idi. Yaş ortalaması istatiksel açıdan anlamlı değildi. Hasta grubunun 47 si (%78,3) erkek, 13'ü (%21,7) kadın, kontrol grubunun 13'ü (%43,3) erkek, 17'si (%56,7) kadın idi. Hasta grubunda serum hs-CRP, TNF-α, total TGF-β1 düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeylerde yüksek olarak bulundu. (p=0,001) Hasta grubunda serum 25 (OH) vitD düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeylerde düşük olarak bulundu. (p=0,001) Grup 2'de serum hs-CRP, TNF-α, total TGF-β1 düzeyleri Grup 1'e göre istatistiksel olarak anlamlı düzeylerde yüksek olarak tespit edildi. (p=0,001) Grup 2'de serum 25 (OH) vit D düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeylerde düşük olarak belirlendi. (p=0,008) Sonuç: Artan serum hs-CRP, TNF-α, total TGF-β1 düzeyleri PES'in sistemik bir hastalık olduğunu göstermektedir. 25 (OH) vit D eksikliği, PES gelişimi için bir risk faktörü olabilir ve ayrıca vitamin D takviyesi bu hastalarda glokoma ilerleyişi yavaşlatabileceği kanaatini taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
Objectives: We aimed to compare the serum hs-CRP, 25 (OH) vit D, TNF-α, total TGF-β1 levels with PEX syndrome, PEX syndrome with glaucoma and normal ophthalmic examination individuals. Material and Methods: Ninety patient were selected in Atatürk University Medicine School ophthalmology department between October 2016 – March 2017. In ophthalmic examination patient were divided into PEX syndrome (Group 1), PEX syndrome with glaucoma (Group 2) and had normal ophthalmic examination. Every group has 30 patients and taken these patients venous blood samples. Serum hs-CRP, 25 (OH) vit D, TNF-α, total TGF-β1 levels were measured. Conclusıon: Mean age in control group was 65,80±7,66 and patient groups were 68,33±7,88. Mean age was not statically significant. In patient group 47 were men (%78,3), 13 were women (%21,5), in control group 13 were men (%43,3) and 17 (%56,7) women respectively. Hs-CRP, TNF-α, total TGF-β1 levels were high being statically significant according to control group (p=0,001). 25 (OH) vit D level was low which is statically significant according to group 1 (p=0,001). In group 2 serum 25 (OH) vit D level according to control group was found low which was statically significant. (p=0,008) Results: Increasing level of the hs-CRP, 25 (OH) vit D, TNF-α, total TGF-β1 in PEX disease shows that it is an systemic condition. Deficiency of 25 (OH) vit D is a risk factor for PEX disease and vitamin D supplementation for this patients may be slowing up progressing of the glaucoma.