Primer açık açılı glokom ve psödoeksfolyatif glokomda trabeküler ağda silent information regulator t 1 (SIRT 1), forkhead box transcription factor 1 (FOXO 1) ve forkhead box transcription factor 3a (FOXO 3a) gen ekspresyonunun incelenmesi
Evaluation of silent information regulator t 1 (SIRT 1), forkhead box transcription factor 1 (FOXO 1) and forkhead box transcription factor (FOXO 3a) gene expression in trabecular meshwork in primary open angle glaucoma and pseudoexfoliative glaucoma
  1. Tez No: 497014
  2. Yazar: DERYA YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Tamer TAKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Glokom genellikle göz içi basıncı artışı ile seyreden, retina ganglion hücre dejenerasyonuna bağlı görme alanı kaybı izlenen önlenebilir bir optik nöropatidir. Glokomda gangliyon hücre kaybına neden olabilecek mekanik, iskemik ve oksidatif stres olmak üzere birçok mekanizma etkilidir. Bu çalışmada primer açık açılı glokom ve psödoeksfolyatif glokom tanılı olguların, trabeküler ağ dokusundaki oksidatif stres mekanizmalarında etkili olduğu gösterilmiş SIRT 1 ve FOXO 1, FOXO 3a gen ekspresyonlarının incelenmesi ve farklı etyopatogeneze sahip iki glokom türünde karşılaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Glaucoma is a preventable optic neuropathy, usually accompanied by intraocular pressure increase, loss of visual field due to retinal ganglion cell degeneration. Several mechanisms are involved, including mechanical, ischemic, and oxidative stress that can cause ganglion cell loss in the glaucoma. In this study, we aimed to investigate the expression of SIRT 1 and FOXO 1, FOXO 3a genes, which are shown to be effective in oxidative stress mechanisms in trabecular meshwork, and to compare these two types of glaucoma with different etiopathogenesis in patients with primary open angle glaucoma and pseudoexfoliation glaucoma.