İç hastalıkları yoğun bakım ünitesine hayati organ tutuluşu ile başvuran romatolojik hastalıkların retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of rheumatological diseases with vital organ involvement in intensive care unit
  1. Tez No: 702368
  2. Yazar: HAYDAR ÇAĞATAY YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç: Romatolojik hastalıklar tarihsel süreç boyunca ciddi mortalite ve morbidite sebebidir. Güncel tedavi modaliteleri ile mortalite oranları azalma gösterse de yoğun bakım yatışı gerektiren hastalarda mortalite yaklaşık %38'ler düzeyindedir. Bu hastalıklara yaklaşırken, plazmaferez ve IVIg gibi yenilikçi tedavi modaliteleri ile mortaliteyi düşürmek amaçlanmaktadır. Ancak bu tedavilerin pahalı olması nedeniyle hasta seçiminin doğru yapılması önem arz etmektedir. Bu retrospektif kohort çalışması ile romatolojik hastalıklarda mortaliteyi ön görmek ve hasta seçiminde daha doğru tercihler yapmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 2011-2021 tarihleri arasında İç Hastalıkları Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesinde Yatmış olan hayati organ tutuluşlu romatolojik hastalığa sahip 75 hastanın retrospektif incelenmesiyle yapıldı. Romatolojik hastalıkların tanısında Sistemik Lupus Eritematozus için ACR/EULAR 2019 sınıflama kriterleri, Granülamatöz Polianjitis için 1990 sınıflama kriterleri, EGPA için ACR sınıflama kriterleri, Microskobik Polianjitis için EUVAS kriterleri, Behçet Hastalığı için Uluslararası Behçet Çalışma Grubu sınıflama kriterleri, GBM hastalığı için antikor pozitifliği ve klinik bulgu olması kabul edildi. Bu hastalarda klinik ve demografik özellikler ile yatış ve takiplerindeki laboratuvar parametreleri ve bu değerlerdeki değişimler [Δ(Sonlanım-Yatış) /Yatış] kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 75 hasta dahil edildi. Bu hastalardan 29'u Granülamatöz Polianjitis, 28'i Sistemik Lupus Eritamatozus, 11'i Mikroskobik Polianjitis, 3'ü Anti Glomerüler Bazal Membran Hastalığı, 2'si Eozinofilik Granülamatöz Polianjitis ve 2'si Behçet Hastalığı tanısına sahipti. IVIg tedavisi uygulanan hasta sayısı 42, plazmaferez tedavisi uygulanan hasta sayısı ise 46'dır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Rheumatological diseases have been and are the cause of serious mortality and morbidity throughout the historical process. Although mortality rates have decreased with current treatment modalities, mortality in patients requiring intensive care hospitalization is approximately 38%. While approaching these diseases, it is aimed to reduce mortality with innovative treatment modalities such as plasmapheresis and IVIG, but since these treatments are expensive, it is important to choose the right patient. With this retrospective cohort study, it was aimed to predict mortality in rheumatological diseases and to make more accurate choices in patient selection. Methods: This study was carried out by retrospectively examining 75 patients with the rheumatological disease with vital organ involvement who were hospitalized in the Intensive Care Unit of the Internal Diseases Department between 2011-2021. ACR/EULAR 2019 classification criteria for Systemic Lupus Erythematosus, 1990 classification criteria for Granulomatous Polyangiitis, ACR classification criteria for EGPA, EUVAS criteria for Microscopic Polyangiitis, International Behçet's Study Group classification criteria for Behçet's Disease, antibody positivity and clinical findings for GBM disease, to diagnose the rheumatologic diseases. Clinical and demographic characteristics, biochemistry, hemogram parameters, and changes in these values [Δ(End-Admission) / Admission] were recorded in these patients. Findings: 75 patients were included in the study. Of these patients, 29 were diagnosed with Granulamatous Polyangitis, 28 with Systemic Lupus Erythematosus, 11 with Microscopic Polyangitis, 3 with Anti-Glomerular Basal Membrane Disease, 2 with Eosinophilic Granulamatous Polyangitis, and 2 with Behçet's Disease. The number of patients who received IVIG treatment was 42 and the number of patients who received plasmapheresis treatment was 46.